Ministri austriak: Qeveria e Kosovës po ofron siguri dhe qartësi për veriun


Sveçla: KFOR-i u ofrua të sigurojë pikat kufitare, u refuzua nga elementet ekstremiste

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla tha se KFOR-i është ofruar të sigurojë policinë kufitare me forca shtesë, por një gjë e tillë është refuzuar, siç ka thënë Sveçla, nga elementet ekstremiste serbe. Këto deklarata i bëri në një konferencë për medie pas takimit që pati me homologun e tij austriak, Karl Nehammer, I cili tha se zgjidhje e tensioneve së krijuara në veri të Kosovës nuk është dhuna. Vlerësoi se Qeveria e Kosovës është duke ofruar siguri dhe qartësi për situatën e krijuar, duke potencuar se këtë e mbështet Austria dhe Bashkimi Evropian./21Media
 
 

Back to top button