Në Shqipëri pritet një mot i kthjellët me alternime vranësirash, por që mundësitë për reshje janë të pakta.

Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rritje të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 20º në 30ºC, në zonat e ulëta nga 25ºC në 37ºC dhe në zonat bregdetare nga 27°C në 38ºC.

Era do të fryejë në drejtim Jugor-Jugperëndimor, ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 4 ballë.