NATO është një bllok agresiv, tha Kremlini

Pas shpërbërjes së G7, liderët botërorë do të shkojnë në Madrid më vonë për samin e aleancës së NATO-s, ku pritet të miratojnë planet për të rritur numrin e trupave në gatishmëri të lartë në më shumë se 300,000.
Duke folur përpara samitit, Kremlini e përshkroi NATO-n si një “bllok agresiv” të krijuar për konfrontim, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.
Komentet e zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov erdhën pasi G7 u takua më herët dhe bëri deklaratat për lëvizjet kundër naftës ruse, arit dhe krizës botërore të ushqimit.
NATO – Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut – është një aleancë ushtarake mbrojtëse me 30 anëtarë. Anëtarët bien dakord të ndihmojnë njëri-tjetrin nëse sulmohen me armë.
Suedia dhe Finlanda kanë aplikuar për t’u bashkuar me aleancën për shkak të luftës në Ukrainë, shkruan BBC./21Media

Back to top button