Ndërtesa e Presidencës dhe Kuvendit ndriçohet me ngjyrë portokalli

1 min read

Me rastin e shënimit të 25 Nëntorit – Ditës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas, ka filluar fushata e 16 Ditëve të Aktivizmit me ndriçimin e ndërtesës së Presidencës dhe Kuvendit me ngjyrë portokalli.

Fushata ka filluar sot dhe është mbështetur nga Presidentja Vjosa Osmani dhe Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca.

Siç ka informuar Zyra e Presidentes, ndërtesa ku janë të vendosura Presidenca dhe Kuvendi, do të qëndrojë e ndriçuar prej orës 18:30 deri të nesërmen.

Kjo ditë është e njohur si Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas dhe përfundon me 10 dhjetor, Ditën e të Drejtave të Njeriut.

Çdo vit përmes fushatës bëhen thirrje për veprime globale për të rritur ndërgjegjësimin në mbarë botën për parandalimin dhe eliminimin e dhunës ndaj grave e vajzave.

Ngjyra zyrtare e fushatës është portokallia, që simbolizon një të ardhme të ndritshme dhe një botë të lirë pa dhunë ndaj grave./21Media