Në maj, Finlanda e Suedia do të njoftojnë se duan t’i bashkohen NATO-s

Finlanda dhe Suedia po përgatiten të njoftojnë në të njëjtën kohë në maj se duan t’i bashkohen NATO-s, kanë raportuar tabloidet finlandeze dhe suedeze.
Të dyja vendet janë ushtarakisht të paangazhuara, por pushtimi i Ukrainës nga Rusia ka nxitur mbështetjen në rritje të publikut për t’iu bashkuar aleancës mbrojtëse perëndimore.
Gazeta finlandeze Iltaleht ka shkruar se liderët e Finlandës dhe Suedisë planifikojnë të takohen në javën e 16 majit dhe më pas të njoftojnë se do të aplikojnë për t’u bashkuar me NATO-n.
Ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto nuk pranoi të komentojë.
Tabloidi suedez Aftonbladet, duke cituar burime të paidentifikuara, ka shkruar gjithashtu se të dy vendet do të bënin njoftime atë javë, në të njëjtën kohë me njëri-tjetrin.
Rusia ka paralajmëruar për një ngritje bërthamore në Balltik nëse Finlanda dhe Suedia i bashkohen NATO-s./21Media

Back to top button