Nga 10 vjet burg, veç pse postuan video duke kërcyer në rrugë

Një çift iranian rreth të 20-ve është dënuar me 10 vjet burg pasi postuan një video të tyre duke kërcyer në rrugë. Ata thuhet se u dënuan për promovim të korrupsionit, prostitucionit dhe propagandës.
Videoja i tregoi ata duke kërcyer pranë Kullës Azadi (Liri) të Teheranit.
Autoritetet po japin dënime të rënda për njerëzit që shihen si të përfshirë në protesta pas vdekjes së një gruaje që u ndalua nga policia e moralit.
Çifti nuk e lidhi kërcimin e tyre me protestat e vazhdueshme në Iran.
Një burim ka konfirmuar për BBC Monitoring se arrestimi i çiftit erdhi pasi ata postuan videon në llogaritë e tyre në Instagram, të cilat kanë një numër të përgjithshëm prej afro dy milionë ndjekës.
Protestat antiqeveritare – të etiketuara si “trazira” nga regjimi i Iranit – përfshiu gjithë vendin pasi Mahsa Amini, 22 vjeç, vdiq në paraburgimin e policisë në shtator të vitit të kaluar. Ajo u arrestua në Teheran pasi dyshohet se ka shkelur rregullin që kërkon që gratë të mbulojnë flokët me hixhab ose shami.
Astiazh Haqiqi, 21 vjeç, dhe i fejuari i saj Amir Mohammad Ahmadi, 22 vjeç, thuhet se janë dënuar për “promovim të korrupsionit dhe prostitucionit, bashkëpunim kundër sigurisë kombëtare dhe propagandë kundër institucionit”.
Shtëpia e familjes së Haqiqi, e cila e liston profesionin e saj si stiliste, u bastis para arrestimit.
Është e paqartë se sa kohë është dënimi për secilën prej dënimeve të veçanta me të cilat përballen. Ata janë dënuar secili me gjithsej 10 vjet e gjysmë – një dënim i kombinuar për akuzat.
Sipas raportimeve, atyre u është shqiptuar edhe një ndalim dyvjeçar për të përdorur rrjetet sociale dhe për t’u larguar nga vendi.

Lëvizja protestuese e Iranit që filloi në shtator është bërë një nga sfidat më serioze për regjimin iranian që kur erdhi në pushtet në revolucionin e vitit 1979.
Për të shuar protestat, shteti ka dhënë dënime të rënda për njerëzit e përfshirë në trazira, duke përfshirë ekzekutimin e të paktën katër protestuesve në fillim të këtij muaji dhe në dhjetor.
Ndërsa vdekja e Mahsa Amini ishte katalizator për trazira më të gjera në Iran, ajo është nxitur gjithashtu nga pakënaqësia e gjatë mbi varfërinë, papunësinë, pabarazinë, padrejtësinë dhe korrupsionin. Qindra janë vrarë dhe mijëra të arrestuar gjatë demonstratave mbi rrethanat e vdekjes së saj./21Media

Back to top button