Ngjarjet e paralajmëruara për sot në vendin tonë

Ngjarjet e paralajmëruara për sot në vendin tonë

Me rastin e 21-vjetorit të Çlirimit të Deçanit mbahet seancë solemne në sallën e Kuvendit Komunal ora 09:00, homazhe pranë lapidarëve në qytetin e Deçanit ora 09:30.

Me rastin e 21-vjetorit të Çlirimit të Deçanit nisin punimet në Lapidarin e Dëshmorëve. (Strellc i Ulët, ora 10:00).

Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton raportin vjetor të Agjencisë për Informim dhe privatësi për 2019.(Ndërtesa e Kuvendit, salla N-302, ora 10.00)

Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Draftin Planit të Punës së Komisionit për 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-203, ora 10.00)

Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport diskuton lidhur me organizimin e mësimit në distancë gjatë periudhës me pandemi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-204, ora 10.00)

Me rastin e Ditës së Çlirimit të Pejës, Shoqatat e dala nga Lufta e UÇK-së në Pejë bëjnë zbulimin e pllakës së Kuzhinës Ushtarake në Kryshec (Ora 10.00), zbulimin e pllakës së Kuzhinës Ushtarake në Loxhë. (Ora 11:00) dhe homazhe në qendër të qytetit Pejë, tek Obelisku i Dëshmorëve dhe Shtatorja e heroit Shkelzen Haradinaj (Ora 12:00)

Me rastin e 21-vjetorit të Çlirimit të Deçanit bëhen homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Gllogjan (ora 10:30).

Kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini merr pjesë në përurimin e rrugës në fshatin Cermjan. (Ora 11:30)

Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton raportin vjetor të Avokatit të Popullit për 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-10, ora 11:00)

Shoqata e radio-taksive protestojnë para komunës së Prishtinës. Nisja bëhet nga Fontana në Ulpianë përball konvikteve të studentëve. (Ora 11:00)

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, merr pjesë në zbulimin e bustit të heroit Maxhun Çekaj, në oborrin e shkollës në Irzniq. (Ora 11:00)

Lansohet kampanja “Vendose Maskën”. (Teatri Kombëtar, Prishtinë, ora 12:00)

Me rastin e 21-vjetorit të Çlirimit të Deçanit shfaqet dokumentar për dëshmorin Arsim Pergjegjaj. (Salla e Asamblesë Komunale, ora 12:00)

Komisioni për Legjislacion shqyrton raportin vjetor të punës së Agjencisë për Ndihmë Juridike Falas për 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-204, ora 13:00)

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, takim me strukturat e Degës së AAK-së në Deçan. (Restoranti “Përroi Shqiptar”, ora 13:00)

Shoqata e biznesmenëve dhe zejtarëve nga Prizreni mban tubim paqësor për mos lejimin e organizimit të ahengjeve. (Përballë urës së Arastës në Prizren, ora 13:30 – 14:00).

Me rastin e 21-vjetorit të Çlirimit të Deçanit do të përurohet asfaltimi i segmentit të parë të rrugës Deçan – Plavë. (Ora 14:30)

Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton raportin e Grupit të punës për zgjedhjen e Bordit të NP KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-225, ora 17:00)

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani takohet me të dërguarin e BE-së, Miroslav Lajçak. (Kuvendi i Kosovës, ora 17:45, mediat mund të marrin pamje nga fillimi i takimit)

Mbahet konferencë për media me rastin e hapjes së ekspozitës personale të piktores Engji Jaha “Selfie Mundi”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, Prishtinë, ora 18:00)