Ngjarjet që shënojnë ditën e sotme në vend

Ngjarjet që shënojnë ditën e sotme në vend

Komisioni Hetimor Parlamentar për gjendjen në PTK dhe Vala do të merr vendim për angazhimin edhe të katër ekspertëve për nevoja të komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 09:00)

Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim ambasadorin e Norvegjisë në Kosovës, Per Strand Sjaastad. (Zyra e kryetarit Haziri, ora 10:00)

Për nder të Ditës së Çlirimit të Istogut mbahet turnir në ping-pong për nxënës. (Saradran, ora 10:00)

Zyra e BE-së në Kosovë në partneritet me Ambasadën e Suedisë prezanton projektin “Fuqizimi i Sistemit Statistikor në Kosovë 2019-2020”. (Agjencia e Statistikave e Kosovës, ora 10:00)

– Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Salla e Mediave të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor hap fazën e shqyrtimit publik për hartën zonale. (Ish-Rilindja, amfiteatri i madh, ora 10:30)

Inaugurohet Qendra për Karrierë dhe Ndërmarrësi në Vushtrri. (Gjimnazin “Eqrem Çabej” në Vushtrri, ora 11:00)

Në 20 vjetorin e çlirimit të Podujevës përurohet memoriali “Shqiponja”. (Tek rreth rrotullimi i rrugës Prishtinë – Merdare”, ora 11:00)

Ministri Kujtim Gashi, do të bëjë përurimin e Stadiumit të Komunës së Kamenicës. (Kamenicë, ora 11:00)

Zyra e BE-së lanson fushatën për siguri dhe shëndet në vend të punës “Vendet të shëndetshme të punës – Menaxhimi i substancave të rrezikshme 2019”. (Shtëpia e Evropës, ora 11:00)

Kuvendi Komunal i Istogut mban seancë solemne me rastin e Ditës së Çlirimit. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)

Nënshkruhet marrëveshja ndërmjet Galerisë Kombëtare të Arteve, Ministrisë së Kulturës dhe Universitetit të Arteve. (Galeria Kombëtare e Arteve, ora 11:00)

Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e trafostacionit të ri në lagjen Fidanishte të Mitrovicës. (Lagjja Fidanishte, ora 11:30)

Përfaqësuesit e Brigadës së zjarrfikësve të Saône et Loire nga Franca, bëjnë dorëzimin e një automjeti kundër zjarrit dhe 300 veshmbathjeve për zjarrfikësit e Rahovecit. (Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave në Hajvali, ora 12:00)

Komisioni për Zhvillim Ekonomik diskuton lidhur me monopolin në fushën e homologimit të veturave, barriera jo tarifore për importin e veturave të reja, e ftuar është edhe ambasadorja e BE-së, Nataliya Apostolova. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 15:30)

Shënohet Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës Seksuale në Konflikt. (Kino “Armata”, ora 17:00)

Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës hap ekspozitën “Bëhu fytyra ime”, e autores Eliza Hoxha. (Muzeu Kombëtar i Kosovës, ora 19:00)