Një i vdekur dhe 357 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

1 min read

 

Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë bilancin e 24 orëve në lidhje me situatën epidemiologjike, ku pas kryerjes së 2623 testime kanë rezultuar pozitivë me Covid 357 qytetarë, shumica prej tyre në kryeqytet, 152 infektime, duke vazhduar me Fierin, Durrësin e me radhë.

Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 148 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar, ndërsa në të gjithë vendin janë 6438 pacientë aktivë me COVID.

Janë shëruar 469 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 191,855 që nga fillimi i epidemisë.

Janë kryer 2623 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 357 qytetarë, në këto bashki:

152 në Tiranë, 39 në Fier, 33 në Durrës, nga 9 qytetarë në Kamëz, Korçë, 8 në Tepelenë, nga 7 qytetarë në Shijak, Krujë, Kavajë, Vlorë, Elbasan, 6 në Sarandë, nga 5 qytetarë në Vorë, Lushnje, Selenicë, Pogradec, Berat, 4 në Shkodër, nga 3 qytetarë në Kurbin, Patos, Gjirokastër, Përmet, nga 2 qytetarë në Skrapar, Devoll, Dropull, Mallakastër, Lezhë, Tropojë, Kukës, nga 1 qytetar në Vau i Dejës, Pukë, Mirditë, Dibër, Mat, Roskovec, Divjakë, Finiq, Memaliaj, Dimal, Gramsh,