OBSH: Rekord absolut global i rasteve të reja ditore me COVID-19

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

 

Numri i infeksioneve të reja me koronavirus, të regjistruara brenda një dite të vetme në të gjithë botën, theu dje të gjitha rekordet që nga fillimi i pandemisë, me 294 237 raste në 24 orë, njoftoi Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Kjo e çon numrin e personave të infektuar në të gjithë botën në mbi 21 milionë, ndërsa atë të të vdekurve në më shumë se 755 000.

Rekordi i mëparshëm i përgjithshëm ditor ishte më 31 korrik, kur u raportuan pak më shumë se 292 000 raste të reja, raporton ATSh.

Në numër absolut, vendet më të prekura janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Brazili dhe India, të cilat regjistruan veçmas më shumë se 100 000 raste gjatë shtatë ditëve të fundit.

Sipas ekspertëve, numri i çështjeve të raportuara ka të ngjarë që të jetë shumë më i lartë.