Oscars i kërkon falje aktores pas 50 vitesh

3 min read

Pothuajse 50 vjet pasi Sacheen Littlefeather qëndroi në skenën e Çmimeve të Akademisë në emër të Marlon Brandos për të folur për përshkrimin e amerikanëve vendas në filmat e Hollivudit, Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit i kërkoi falje për abuzimin që ajo pësoi.

Muzeu i Akademisë së Filmit tha të hënën se do të presë Littlefeather, tani 75 vjeç, për një mbrëmje “bisedë, shërim dhe festë” më 17 shtator.

Kur Brando fitoi aktorin më të mirë për “The Godfather” , Littlefeather, e veshur me fustan prej lëkure dhe mokasina, doli në skenë, duke u bërë gruaja e parë vendase amerikane që e bën këtë në Academy Awards. Në një fjalim prej 60 sekondash, ajo shpjegoi se Brando nuk mund ta pranonte çmimin për shkak të “trajtimit të indianëve të Amerikës sot nga industria e filmit”, përcjell portali rtv21.tv

Disa nga audienca e duartrokitën atë. John Wayne, i cili ishte në prapaskenë në atë kohë, thuhet se ishte i tërbuar. Çmimet Oscar 1973 u mbajtën gjatë pushtimit dy-mujor të Lëvizjes Indiane Amerikane në Dakotën e Jugut. Në vitet që pasuan, Littlefeather ka thënë se është tallur, diskriminuar dhe sulmuar personalisht për paraqitjen e saj të shkurtër në Academy Awards.

Në bërjen e njoftimit, Muzeu i Akademisë ndau një letër dërguar Littlefeather më 18 qershor nga David Rubin, president i akademisë, në lidhje me momentin ikonik Oscar. Rubin e quajti fjalimin e Littlefeather “një deklaratë të fuqishme që vazhdon të na kujtojë domosdoshmërinë e respektit dhe rëndësinë e dinjitetit njerëzor”.

Abuzimi që keni duruar për shkak të kësaj deklarate ishte i pajustifikuar dhe i pajustifikuar”, ka shkruar Rubin. “Barra emocionale që keni përjetuar dhe kostoja e karrierës suaj në industrinë tonë janë të pariparueshme. Për një kohë të gjatë guximi që treguat nuk u pranua. Për këtë, ne ofrojmë faljen tonë më të thellë dhe admirimin tonë të sinqertë.”

Littlefeather, në një deklaratë, tha se është “thellësisht inkurajuese të shoh se sa shumë ka ndryshuar që kur nuk e pranova çmimin e Akademisë 50 vjet më parë”.

“Sa i përket faljes së Akademisë ndaj meje, ne indianët jemi njerëz shumë të duruar – kanë kaluar vetëm 50 vjet!” tha Littlefeather. “Ne duhet të mbajmë sensin tonë të humorit për këtë në çdo kohë. Është metoda jonë e mbijetesës.”

Në ngjarjen e Muzeut të Akademisë në Los Anxhelos, Littlefeather do të ulet për një bisedë me producentin Bird Runningwater, bashkëkryetar i Aleancës Indigjene të Akademisë.

Në një podcast në fillim të këtij viti me Jacqueline Stewart , një studiuese e filmit dhe drejtoreshë e Muzeut të Akademisë, Littlefeather reflektoi mbi atë që e detyroi të fliste në 1973.

“Ndjeva se duhet të kishte njerëz vendas, njerëz me ngjyrë, njerëz aziatikë, njerëz Chicano – ndjeva se duhet të kishte një përfshirje të të gjithëve,” tha Littlefeather. “Një ylber njerëzish që duhet të përfshihen në krijimin e imazhit të tyre.”/21Media