Paketa e re e SHBA-ve për Ukrainën, Biden njofton 800 milionë dollarë ndihmë ushtarake

Presidenti i SHBA Joe Biden ka njoftuar për një paketë shtesë të ndihmës për sigurinë prej 800 milionë dollarësh për Ukrainën, shkruan BBC.
Kryeministri ukrainas Denys Shmyhal vizitoi Shtëpinë e Bardhë të enjten.
Vizita e tij vjen vetëm një javë pasi SHBA njoftoi 800 milionë dollarë të mëparshme për të mbështetur Ukrainën.
Thesari i SHBA ka thënë gjithashtu se do t’i ofrojë Ukrainës ndihmë të mëtejshme prej 500 milionë dollarë për të ndihmuar me operacionet e qeverisë si pagimi i pagave dhe ofrimi i shërbimeve./21Media

Back to top button