Parashikimi i motit në Shqipëri

Mot i kthjellët

Kushtet e qëndrueshme atmosferike do të mbeten prezente për Shqipërinë duke ndikuar mot kryesisht të kthjellët. Herë pas here do të shfaqen vranësira të lehta dhe kalimtare, më të dukshme në zonat veriore e verilindore të vendit.

Po ashtu edhe orët e pasdites do të vijojnë me mot të kthjellët në bregdet dhe zonat e ulëta duke lënë me kthjellime dhe vranësira të shpeshta zonat malore. Ky stabilitet i atmosferës do të mbizotrojë edhe gjatë natës.

Sipas meteorologëve, temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje si në vlerat minimale dhe në ato maksimale. Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi veriperëndimor, kjo do të bëjë që në brigjet detare të gjenerohet dallgëzim i ulët.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button