Përfshihen nga zjarri pyjet e Jugut të Turqisë

1 min read

Katër zona të ndryshme në Manavgat të provincës jugore të Turqisë, në Antalia, janë përfshirë nga zjarri.

Nuk u raportua për viktima, përveç kafshëve që vdiqën në stallat në lagjet rurale të goditura nga zjarri, shumë shtëpi u shkatërruan gjithashtu.

Kjo besohet se erdhi si pasojë e erërave të forta.

Autoritetet kanë evakuuar një numër shtëpish në lagjet Evrenseki, Kalemler dhe Yeniköy.

Gjithashtu, bëhet e ditur se Yeniköy është epiqendra e zjarrit

Kryebashkiaku i Manavgat, Şükrü Sözen tha se zjarri u përhap në një zonë prej 15 kilometrash (3700 hektarë).

Shumë vendas u larguan nga zonat e prekura, ndërkohë që pamje të zjarrit qarkulluan në rrjete sociale orët e fundit.

Turqia, e cila kërkon të rrisë numrin e pyjeve të saj, përballet me një kërcënim të shtuar zjarresh, veçanërisht në verë.

Vitin e kaluar, zjarret në të gjithë vendin kishin dëmtuar 20,971 hektarë (51,828 hektarë) pyje. Në fillim të këtij muaji, dy zjarre në pyje që vazhduan për ditë me zorrë pyje në Hatay dhe Mersin, dy provinca të vendosura në rajonin e Mesdheut si Antalia./21Media