Pirja e një gote ujë para se të lani dhëmbët është shumë e mirë për shëndetin oral

Shumë prej nesh jemi mësuar të lajmë dhëmbët sapo ngrihemi nga shtrati. Por, megjithëse higjiena e mirë orale është çelësi për të mbajtur buzëqeshje të bukur, larja e dhëmbëve menjëherë pasi të zgjoheni mund të mos jetë aq efektive sa mendojmë. Disa ekspertë mjekësorë besojnë se pirja e një gote ujë para se të lani dhëmbët është shumë më e mirë për shëndetin tuaj oral dhe madje mund të rrisë efektivitetin e larjes së dhëmbëve.

Më poshtë kuptoni se çfarë mund t’i ndodh shëndetit tuaj nëse lani dhëmbët si të zgjoheni.

Mund ta bëjë larjen më pak efektive

Pse mund të jetë më mirë të mos i lani dhëmbët së pari në mëngjes

Nëse jeni mësuar të lani dhëmbët pak para se të pini filxhanin e kafesë në mëngjes, mund të dëshironi ta rishikoni këtë zakon. Kur pini diçka menjëherë pas larjes së dhëmbëve, mund të lajë fluorin në pastën e dhëmbëve, duke e bërë larjen shumë më pak efektive. Në fakt, dentistët rekomandojnë të prisni të paktën gjysmë ore pasi të keni larë dhëmbët për të pirë ndonjë pije. Dhe nëse nuk keni shumë kohë në mëngjes, ka kuptim të lani dhëmbët vetëm pas mëngjesit, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv

Mund të shkaktojë më shumë kavitete

Pse mund të jetë më mirë të mos i lani dhëmbët së pari në mëngjes

Edhe pse pirja e ujit në mëngjes ka shumë përfitime shëndetësore, duke e bërë këtë menjëherë pas larjes së dhëmbëve mund t’ju pengojë të merrni mjaftueshëm fluor. Për shkak se fluori është një nga mënyrat më efektive për të luftuar kavitetet, mungesa e tij mund të dobësojë smaltin tuaj, duke shkaktuar kavitete dhe madje edhe sëmundje të kockave.

Mund të keni përzierje

Pse mund të jetë më mirë të mos i lani dhëmbët së pari në mëngjes

Larja e dhëmbëve pas zgjimit mund t’ju ndihmojë të ndiheni të freskët, por disa njerëz mund të kenë të përziera kur lajnë dhëmbët. Edhe pse larja e dhëmbëve dy herë në ditë është jetike për shëndetin tuaj oral, mund ta anashkaloni atë nganjëherë nëse ju bën të keni të përziera. Shumë nëna të ardhshme thonë se të vjellat e tyre në mëngjes përkeqësohen kur lajnë dhëmbët menjëherë pasi zgjohen dhe shumë dentistë besojnë se përdorimi i pikave të ksilitolit apo edhe ujit të thjeshtë mund të jetë i dobishëm.

Mund të dobësojë smaltin 

Pse mund të jetë më mirë të mos i lani dhëmbët së pari në mëngjes

Ndjenja e të përzierave shpesh çon në të vjella dhe të vjellat e shpeshta mund të dëmtojnë seriozisht dhëmbët tuaj. Për shkak se të vjellat përmbajnë acide në stomak, ato mund të konsumohen dhe të dobësojnë smaltin tuaj, duke shkaktuar dhimbjen e dhëmbëve tuaj./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button