Plagosen dy gazetarë në Ukrainë

Policia e rajonit të Kievit ka njoftuar se dy gazetarë të tjerë u plagosën nga trupat ruse. Një nga gazetarët e plagosur besohet të jetë fotografi kolumbiano-amerikan Juan Arredondo, i cili tani ndodhet në spital, sipas videove të mediave sociale dhe raporteve të mediave ndërkombëtare.
Në një postim në Facebook, kreu i policisë së rajonit të Kievit, Andriy Nebitov tha se forcat ruse vranë gazetarin amerikan Brent Renaud dhe se “dy gazetarë të tjerë u plagosën, duke shtuar se “të plagosurit tashmë janë shpëtuar dhe janë transferuar në një spital në kryeqytet. Në çfarë gjendje janë ata nuk dihet për momentin”.
Pamjet e rrjeteve sociale janë shfaqur të një gazetari të identifikuar si Juan Arredondo në spitalin Okhmatdyt në Kiev, në të cilin ai përshkruan se u qëllua nga forcat ruse ndërsa po udhëtonte përmes një postblloku në Irpin, Ukrainë, ndërsa ishte rrugës për të filmuar refugjatët që largoheshin nga qyteti.
“Ishim dy prej nesh, shoku im Brent Renaud. Dhe ai u qëllua dhe u la pas,” tha Arredondo në video, duke shtuar se Renaud u qëllua në qafë. “Ne u ndamë dhe unë u tërhoqa në [pikë në barelë] … një ambulancë, nuk e di.”
Arredondo, një regjisor dhe gazetar vizual, i cili është gjithashtu një profesor ndihmës në Shkollën e Gazetarisë Columbia,  postoi foto nga Zhytomyr, Ukrainë  të shtunën, duke vënë në dukje në një postim në Instagram se ai është “#në detyrë”./21Media

Back to top button