Policia daneze do të krijojë një ekip ndërkombëtar për të hetuar rrjedhjet e gazit

Policia daneze ka nisur një hetim për rrjedhjet e gazit në Detin Baltik dhe do të krijojë “së shpejti” një ekip të përbashkët hetimor ndërkombëtar të përbërë nga autoritetet përkatëse, ndër të tjera, nga Gjermania dhe Suedia.

Policia daneze “pret që EPH të krijohet së shpejti, por është ende herët për të përcaktuar një datë”, tha ajo në një deklaratë të premten.

“Derisa të krijohet një EPH, do të ketë një bashkëpunim të ngushtë me autoritetet përkatëse të huaja, duke përfshirë autoritetet suedeze dhe gjermane, në bazë të rregullave të përgjithshme në lidhje me bashkëpunimin ndërkombëtar në hetime”, tha gjithashtu policia.

Vendet perëndimore kanë thënë se rrjedhjet në dy tubacionet e gazit rus, Nord Stream 1 dhe 2, ka të ngjarë të jenë rezultat i sabotimit, transmeton rtv21.tv.

Të hënën, u zbuluan rrjedhje në tubacione, duke nxitur hetime nga autoritetet evropiane që përcaktuan se shpërthime të fuqishme nënujore kishin ndodhur pak përpara se tubacionet të shpërthyen në disa vende.

Tubacionet u krijuan për të derdhur gaz nga Rusia në Bashkimin Evropian dhe ishin të diskutueshme shumë kohë përpara se Rusia të bënte luftë kundër Ukrainës, kryesisht për shkak të frikës rreth mbështetjes evropiane nga energjia ruse.

Ekspertët thonë gjithashtu se shpërthimi mund të çlirojë një sasi “të paprecedentë” të metanit të gazit serrë dhe të jetë jashtëzakonisht i dëmshëm për klimën./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button