Polonia i kërkon zyrtarisht leje Gjermanisë që t’i dërgojë tanket në Ukrainë

Polonia i ka kërkuar zyrtarisht Gjermanisë leje për të eksportuar një mori tankesh luftarake Leopard 2 në Ukrainë, një veprim që rrit presionin ndaj Berlinit.

Qeveria gjermane i tha BBC-së se kishte marrë kërkesën për të eksportuar 14 tanke të prodhimit gjerman të martën. Por ka këmbëngulur se vendimi përfundimtar i takon kancelarit, Olaf Scholz.

Ukraina i sheh tanket si jetike për të thyer linjat ruse dhe për të mposhtur një kundërofensivë të parashikuar.

Tanket Leopard 2 u projektuan posaçërisht për të konkurruar me tanket ruse T-90, të cilat po përdoren në pushtim.

Por ligjet e eksportit nënkuptojnë se çdo vend që dëshiron të dërgojë tanket kërkon lejen e Berlinit.

Kryeministri i Polonisë Masteusz Morawiecki tha se shpresonte se Gjermania do t’i përgjigjej shpejt kërkesës dhe akuzoi Gjermaninë për “vonesa, shmangie, veprim në një mënyrë që është e vështirë për t’u kuptuar”.

Ai tha gjithashtu se Polonia do t’i kërkojë Bashkimit Evropian të kompensojë koston e tankeve që dëshiron të dërgojë në Ukrainë.

Gjermania ka hezituar t’i dërgojë ato, ose t’i lejojë kombet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë, me një nga shqetësimet e saj se një lëvizje e papritur mund të përshkallëzojë më tej konfliktin me Rusinë.

Të martën, Ministri i Mbrojtjes i Gjermanisë, Boris Pistorious tha se Berlini u kishte dhënë vendeve aleate dritën jeshile për të trajnuar ukrainasit për të përdorur tanke Leopard 2, por nuk u angazhua për dërgimin e tyre.

Pistorious tha se një vendim për furnizimin e tankeve do të merret së shpejti. Shefi i Shtabit të Ushtrisë shtoi se çdo vendim do të merret në nivel politik.

Vendet aleate janë frustruar nga ajo që ata e perceptojnë si ngurrim gjerman për të dërguar automjete të blinduara ditët e fundit./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button