Pse nuk duhet të bëni dush para gjumit?

3 min read

 

Ndihesh shumë mirë të shkosh në shtrat i pastër menjëherë pas një dushi të gjatë e të nxehtë. Por nga pikëpamja mjekësore, larja para gjumit nuk është mënyra më e mirë për të mbyllur sytë gjatë natës. Në fakt, ky zakon në dukje i shëndetshëm mund të jetë duke bërë më shumë dëm sesa mirë.

Mund të mos jeni në gjendje të flini lehtë

Të bësh një banjë ose dush të nxehtë para gjumit mund të duket relaksuese, por në realitet, mund të prishë gjumin tuaj. Ju pushoni më mirë kur temperatura e trupit tuaj është pak më e ulët dhe ndërsa trupi juaj fillon të përgatitet për një gjumë të mirë të natës, temperatura juaj bie pak. Bërja e një dushi të nxehtë do të rrisë temperaturën tuaj bazë dhe do të konfuzojë trupin tuaj. Nëse ndiheni sikur nuk mund të shkoni në shtrat pa u larë, bëni dush të vakët një ose dy orë para se të bini të flini.

Të bësh dush para se të flesh gjumë përshpejton rrahjet e zemrës

Nëse keni ndjerë ndonjëherë se zemra juaj rreh më shpejt pas një dushi të nxehtë, në fakt ka një shpjegim shkencor për këtë. Uji i nxehtë rrit presionin e gjakut, ndërsa mjekët paralajmërojnë se madje mund të nxehet trupi dhe të shkaktojë stres në zemër. Kur zemra rreh shpejt, ka të ngjarë të kaloni natën duke u rrotulluar, gjë që përfundimisht mund të çojë në edhe më shumë probleme shëndetësore.

Mund të bëjë që të shtoni kilogramë të tepërt

Të kesh një darkë të shijshme dhe të bësh një dush të nxehtë menjëherë pas darkës mund të duket si një mënyrë e përsosur për të mbyllur ditën. Por në realitet, të bëni dush pas ngrënies mund të ngatërrojë sistemin tuaj të tretjes dhe të çojë në shtim në peshë. Tretja kërkon rritje të qarkullimit të gjakut drejt stomakut dhe dushi bën që gjaku të rrjedhë në pjesë të tjera të trupit. Nëse mendoni se keni absolutisht nevojë të laheni në mbrëmje, është më mirë të prisni të paktën 30 minuta pas një vakti.

Është e dëmshme për flokët tuaj

Të bësh dush menjëherë para gjumit dhe të shkosh për të fjetur kur flokët janë ende të lagur, nuk i bëjnë mirë flokët apo shëndetin tuaj. Fjetja me flokë të lagur do të bëjë që këllëfi i jastëkut tuaj të thithë lagështinë dhe të krijojë një mjedis të ngrohtë dhe të lagësht të përsosur për rritjen e baktereve të dëmshme. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në probleme të ndryshme të kokës, të tilla si kruajtje, acarim dhe zbokth./21Media