Pse shfaqen aknet në shpinë dhe si mund t’i eliminoni ato?

 

“Aknet, qoftë në fytyrë apo në kurriz, gjoks, shpatulla dhe shpinë, shkaktohen nga një kombinim i vajit, baktereve dhe lëkurës së vdekur që bllokojnë poret. Aknet e shpinës ndonjëherë përkeqësohen edhe nga djersa”, shpjegon Robinson (një dermatolog Amerikan).

Cilat janë gjërat që mund të bëjmë për të trajtuar shpinën tonë në shtëpi?

“Nuk ka një zgjidhje të vetme për të gjithë, pasi të gjithë janë të ndryshëm. Në përgjithësi, të veshësh rroba stërvitje të hapura të bëra prej pambuku ose pëlhurash që pastrojnë djersën mund të ndihmojë duke zvogëluar ekspozimin e tepërt të djersës në lëkurën tuaj, si dhe duke larë rrobat e stërvitjes pas çdo herë që i përdorim ”, rekomandon Robinson. “Ndryshimi i çarçafëve dhe jastëkëve tuaj çdo javë mund të ndihmojë gjithashtu duke zvogëluar sasinë e qelizave të vdekura të lëkurës dhe baktereve që bien në kontakt me lëkurën tuaj”.

Robinson shton, “është gjithashtu e rëndësishme të pastroni dhe trajtoni lëkurën tuaj rregullisht dhe butësisht, pasi edhe tualeti apo shtresëzimi i produkteve të tepërta mund të përkeqësojë aknet”.

Koha është gjithashtu e rëndësishme. Kur laheni, sigurohuni që të bëni dush menjëherë pas stërvitjeve, në mënyrë që djersa të mos qëndrojë shumë gjatë në lëkurën tuaj.

Dhe, e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, të gjithë dermatologët bien dakord se është e rëndësishme të mbroni gjithmonë lëkurën tuaj nga dielli me një krem ​​mbrojtës jo-komedogjen ( që do të thotë stë mos bllokojë poret) kur dilni jashtë.

Cilat produkte funksionojnë për trajtimin e akneve në pjesë të ndryshme të trupit po sidomos në kurrizin tuaj?

“Peroksidi i benzoil, i cili është si anti-mikrob dhe anti-inflamator është një mundësi e shkëlqyeshme për të kontrolluar shpërthimet e rastit në trup. Ky produkt mund të gjendet në kremra të ndryshëm, duhet të pyesni mjekun ose farmacistin”, këshillon Robinson.

Gjithashtu rekomandon aplikimin e një kremi të lëhtë me acid salicilik pas dushit.

“Për shpërthime më të moderuara të akneve, Akademia Amerikane e Dermatologjisë këshillon që peroksidi i benzoilit të përdoret së bashku me retinoidet aktuale, të cilat dermatologu juaj mund t’i përshkruajë”, shton ai. “Retinoidet me recetë janë të dobishme në trajtimin e ndërprerjeve aktive dhe parandalimin e formimit të atyre të reja”.

A ka ndonjë gjë që duhet të shmangni kur bëhet fjalë për puçrrat?

“Bakteret dhe vaji bllokojnë poret dhe shkaktojnë puçrra, kështu që shmangni uljen në rroba të djersitura ose të pista për shumë kohë!” paralajmëron Robinson. “Ju gjithashtu mund të zvogëloni acarimin duke shmangur gjithçka që fërkon shpinën tuaj, të tilla si furça trupi, apo edhe një çantë shpine. Së fundmi, shmangni mbledhjen ose shfaqjen e puçrrave në diell, pasi kjo vetëm do t’i përkeqësojë aknet dhe do të shkaktojë hiperpigmentim”.

Back to top button