Raketat ruse goditën Kharkivin, 4 të plagosur

Dy raketa ruse goditën qytetin lindor të Ukrainës, Kharkiv, të dielën, duke plagosur katër persona, tha Oleg Sinegubov, kreu i administratës ushtarake rajonale të Kharkiv në një postim në Telegram të dielën.
Një grua, 54 vjeçe, u shtrua në spital me plagë nga predha dhe dy burra të moshës 51 dhe 55 vjeç u trajtuan në vendngjarje, tha ai. Një roje sigurie u plagos gjithashtu në një institucion të arsimit të lartë ku u krye sulmi i dytë me raketa, tha Sinegubov.
Sipas kryetarit të bashkisë së qytetit, Ihor Terekhov, dy raketat e lëshuara në qytet besohet se ishin raketa S-300.
Një raketë goditi një ndërtesë banimi, ku ka shpërthyer një zjarr, shkroi ai në një postim në Telegram të dielën, duke shtuar se shërbimi i emergjencës shtetërore po punon në vendin e goditjeve për të pastruar rrënojat dhe për të kryer operacionet e kërkim-shpëtimit.
Të enjten, raketat ruse goditën qytetin lindor të Kramatorsk, duke plagosur të paktën pesë persona sipas Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës ushtarake të rajonit Donetsk./21Media

Back to top button