Katër të vdekur, 389 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni të Veriut

Katër persona të prekur me Covid-19 kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa janë regjistruar edhe 389 raste të reja.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 698 persona.

Sipas të dhënave të institutit për shëndet publik, Ministria e Shëndetësisë informon se në 3 ditët e fundit (nga 26-28.08.2022), janë bërë 1.561 teste, ndërsa janë regjistruar 389 raste të reja me Covid-19: Shkup – 205, Manastir – 34, Ohër – 22, Kumanovë – 20, Prilep – 14, Kavadar dhe Dellçevë – 11, Tetovë – 10, Koçani – 8, Veles – 7, Shtip – 6, Gostivar – 5, Kërçovë, Gjevgjeli, Negotinë, Kriva Pallankë dhe Berovë – nga 4, Resnje dhe Bogdanci – nga 3, Strumicë, Radovishë dhe Dibër – nga 2, Strugë, Vinicë, Krushevë dhe Makedonski Brod – nga 1.

Nga numri i përgjithshëm i rasteve pozitive (389), janë regjistruar 94 riinfeksione. Janë regjistruar 698 pacientë të shëruar nga: Shkupi 335, Manastiri 54, Kumanova 37, Kavadari 35, Prilepi, Ohri dhe Gjevgjelia 20, Tetova 17, Koçani 16, Negotina 15, Shtip dhe Berovë 14. Strumicë – 12, Gostivari – 11, Velesi dhe Radovishi – 10, Bogdanci – 7, Kërçova dhe Struga – nga 6, Kriva Pallanka, Dellçeva, Vinica dhe Kratovë – 5, Demir Hisar – 4, Vallandova – 3, Resnja, Dibra, Krusheva, Demir Kapija dhe Pehçeva – nga 2, Shën Nikolla dhe Makedonski Brod – nga 1.

Gjatë 3 ditëve të fundit (19.08 – 21.08.2022) janë rapuar 2 persona të vdekur, nga Shkupi (79 dhe 85), të dy personat kanë ndërruar jetë në kushte spitalore. Sipas regjistrit të personave të vdekur, me diagnozë me KOVID-19, nga Termini Im janë regjistruar 2 të vdekur nga Shkupi (76 vjeç) dhe Kërçova (63 vjeç), personat kanë ndërruar jetë në shtëpi. Personat janë regjistruar si të vdekur në periudhën 18.08.2022-22.08.2022

Janë bërë 1.561 teste përmes: ISHP-177, ISHP Shkup-143, QSHP Manastir-57, QSHP Prilep-3, QSHP Tetovë-12, QSHP Kumanovë-38, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, Laboratori spitalor Kozle-0, Universiteti i Pulmonologjisë me Alergologji-4, SPQ 8 shtatori, Instituti i Mikrobiologjisë-69, Zhan  Mitrev (Filipi II)-27, Avicena-30, Biotek-211, Sistina-61, Laor laboratori – 14, Synlab-4, Remedika-9, Fertilittei-8, Genea-10, Nikob Lab-44, VFW Medikal-8, Eli Medika Plus-10, Rojal Medika-1, Spektra-MM-0, Rapid Lab-3, Zhan Mitrev Strumica-5, Nova Lab Diagnostics-3, Ramus-9, PZU dhe PZU (test i shpejtë) – gjithsej 601.

Deri më tani në Maqedoni janë kryer gjithsej 2.149.075 testime për COVID-19. Numri total i personave të diagnostikuar me COVID-19 që nga fillimi i epidemisë është 339.881, numri i të shëruarve është 328.478, numri i të vdekurve është 9,477, ndërsa numri i rasteve aktive është 1,926, shkruan TV21./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button