Rusia arreston gazetarin amerikan me akuzën për spiunazh

Një gazetar amerikane që punon për “Wall Street Journal” është arrestuar zyrtarisht në Rusi dhe është akuzuar për spiunazh.

Evan Gershkovich, një reporter me përvojë ruse, punonte në Yekaterinburg në kohën e ndalimit të tij.

“Wall Street Journal” tha se ishte “thellësisht e shqetësuar” për sigurinë e tij dhe mohoi me forcë akuzat kundër tij.

Kremlini pretendoi se gazetari ishte “kapur në flagrancë”.

Disa orë më vonë, shërbimi i sigurisë e çoi atë në gjykatën e qarkut Lefortovo në Moskë për arrestimin e tij zyrtar. Ai u pa më vonë duke u shoqëruar nga ndërtesa para se të largohej. Gjykata vendosi paraburgimin e tij deri më 29 maj.

Avokati i tij tha se ai nuk ishte lejuar në sallën e gjyqit dhe agjencia e lajmeve Tass raportoi se gazetari e kishte mohuar akuzën. Gjykata më herët ishte liruar nga stafi dhe vizitorët për shkak të një kërcënimi me bombë, tha agjencia shtetërore e lajmeve e Rusisë Ria.

Spiunazhi në Rusi mbart një dënim maksimal prej 20 vjetësh.

Edhe para pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022, raportimi nga Rusia ishte bërë gjithnjë e më i vështirë.

Gazetarët e pavarur u etiketuan “agjentë të huaj” dhe korrespondentja e BBC Rusisë Sarah Rainsford u dëbua nga vendi./21Media

Back to top button