Salah paralajmëron pensionimin nga Kombëtarja e Egjiptit

Ylli egjiptian i Liverpool-it, Mohamed Salah, ka lënë të kuptohet se ai mund të jetë gati të tërhiqet nga futbolli në nivelin e kombëtares pas dështimit për t’u kualifikuar në Kupën e Botës kundër Senegalit.
Salah humbi një penallti në ndeshjen e së martës dhe vendi i tij humbi një vend në Katar, pasi barazoi 1-1 në total në dy ndeshjet kualifikuese.
Tani, në moshën 29-vjeçare, ai duket se ka dyshime nëse do të kthehet në të luajë për “faraonët” përsëri.
Salah u kap në video në dhomën e zhveshjes së Egjiptit duke folur sinqerisht me bashkëlojtarët e tij.
“U thashë lojtarëve para ndeshjes së dytë se jam krenar që luaj me ta dhe ata janë ndër më të mirët me të cilët kam luajtur”, shpjegoi ai.
“Kam luajtur për disa kohë me gjeneratën e mëparshme, me Ëael Gomaa dhe Mohamed Abu Trika, pastaj Abdullah Al-Saeed dhe gjeneratën e tij, por jam i kënaqur me gjeneratën aktuale Nuk mund të them shumë, por ka qenë një nder të luaja me ju. Nuk e di nëse do të jem në kombëtare pas kësaj apo jo”.
Ministri egjiptian i Sportit, Ashraf Sobhi, megjithatë e ndërpreu atë duke i thënë: “Ti do të jesh atje”.
Ndërsa e ardhmja e Salah me Egjiptin mund të jetë e pa qartë, ai mbetet një hero si për Egjiptin ashtu edhe për Liverpoolin.
Sulmuesi është në “Anfield” që nga viti 2017, ku ka shënuar 153 gola në 239 ndeshje në të gjitha garat dhe i ka i udhëhequr “Redsat” drejt lavdisë si në Ligën e Kampionëve ashtu edhe në Premier Ligë.

Back to top button