Scholz paralajmëron për kufirin e çmimit të gazit

Presidenti rus Vladimir Putin po përdor energjinë dhe urinë si armë, por nuk ka arritur të thyejë unitetin e Perëndimit dhe nuk do të arrijë qëllimet e tij të luftës përmes taktikave të “tokës së djegur”, tha të enjten kancelari gjerman Olaf Scholz.
Duke folur në Parlament, Scholz tha gjithashtu se Gjermania e kishte çliruar veten nga varësia nga gazi rus dhe po punonte për të ulur çmimet e energjisë, por paralajmëroi se BE-ja vendosi një kufi të çmimit të gazit rrezikonte të rezultojë në kundërthënie.
Ushtria ruse ka goditur infrastrukturën energjetike të Ukrainës ditët e fundit, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike dhe duke e shtyrë Ukrainën të vendosë kufizime në përdorimin e energjisë elektrike për herë të parë që nga pushtimi rus në shkurt.
Rusia ka mohuar të ketë shënjestruar civilët.
“Ne nuk do ta lëmë përshkallëzimin e fundit të Moskës të mbetet pa përgjigje… Taktikat e tokës së djegur nuk do ta ndihmojnë Rusinë të fitojë luftën. Ato vetëm do të forcojnë unitetin dhe vendosmërinë e Ukrainës dhe partnerëve të saj,” i tha Scholz Parlamentit.
Scholz po fliste ndërsa liderët e 27 vendeve të Bashkimit Evropian përgatiteshin të takoheshin për herë të dytë brenda dy javësh në përpjekje për të ulur çmimet e energjisë, megjithëse ndarjet vazhdojnë rreth lëvizjeve për të kufizuar çmimet e gazit./21Media

Back to top button