Shkrimtarja franceze Annie Ernaux fiton Nobelin për Letërsi

Çmimi Nobel në letërsi i është dhënë Annie Ernaux “për guximin dhe mprehtësinë klinike me të cilën ajo zbulon rrënjët, largimet dhe kufizimet kolektive të kujtesës personale”.

Ernaux, e cila shkruan romane për jetën e përditshme në Francë, si dhe jo-fiksion dhe është një nga autoret më të njohura të vendit të saj, ka qenë ndër favoritët për të fituar çmimin. Nga Akademia Suedeze thanë se ata ende “nuk kishin qenë në gjendje të kontaktonin Annie Ernaux në telefon”, por pritej që së shpejti të mund të fliste me të, përcjell portali rtv21.tv

Anders Olsson, kryetarja e komitetit të Nobelit, tha se në punën e saj, “Ernaux vazhdimisht dhe nga këndvështrime të ndryshme, shqyrton një jetë të shënuar nga pabarazi të forta në lidhje me gjininë, gjuhën dhe klasën”.

Ernaux ka lindur në vitin 1940 dhe është rritur në qytetin e vogël Yvetot në Normandi. Ajo studioi në Universitetin e Rouen-it, dhe më vonë dha mësim në shkollën e mesme. Nga viti 1977 deri në vitin 2000, ajo ishte profesore në Centre National d’Enseignement par Correspondance. Olsson tha se “rruga e saj drejt autorësisë ishte e gjatë dhe e mundimshme”.
Debutimi i saj ishte Les armoires vides, botuar në 1974 në Francë dhe si Cleaned Out në anglisht në 1990. Ishte libri i saj i katërt, La place or A Man’s Place, që ishte zbulimi i saj letrar.

Vendi i një burri dhe Historia e një gruaje, të cilat fillimisht u botuan në 1988 në frëngjisht, janë bërë klasike bashkëkohore në Francë. Ernaux fitoi Çmimin Renaudot në Francë në vitin 2008 për autobiografinë e saj The Years, e cila u përfshi në listën e ngushtë për Çmimin Ndërkombëtar Man Booker në 2019 kur u përkthye në anglisht nga Alison L Strayer.
Ankita Chakraborty në The Guardian tha se Ernaux’s Getting Lost, një libër që regjistron lidhjen e saj obsesive me një diplomat rus, do të “bëhej një lloj totemi për të dashuruarit: një manual për t’i ndihmuar ata të gjejnë qendrën e tyre kur, si Ernaux, ata janë të humbur në dashuri”. .

Chakraborty shkroi: “Cilësia që e dallon shkrimin e Ernaux mbi seksin nga të tjerët në mjedisin e saj është mungesa totale e turpit. Dëshira në të sjell më shumë dëshirë, impuls të vdekjes, lumturi, madje edhe trauma të kaluara, si aborti i saj, por kurrë poshtërim. Leximi i saj do të thotë të pastroni plotësisht veten nga ideja se turpi mund të jetë një rezultat i mundshëm i dëshirës për seks.”
Olson tha se Ernaux “beson qartë në forcën çliruese të shkrimit”./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button