Shpërthim në bazën ajrore ushtarake të Krimesë, një i vdekur

Një person ka vdekur pas shpërthimeve në zonën e një baze ajrore ushtarake ruse në Krime të martën, sipas Sergej Aksenov.
“Situata është e lokalizuar dhe është nën kontroll. E përsëris edhe një herë: nuk ka evakuim të përgjithshëm në rreth. Vetëm banorët e shtëpive që ndodhen shumë afër aeroportit ushtarak do të zhvendosen”, tha Aksenov në Telegram.
Rreth 30 njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre, tha Oleg Kryuchkov, këshilltar i kreut të rajonit të Krimesë.
Të martën, Ministri i Shëndetësisë së Krimesë, Konstantin Skorupsky tha se pesë persona u plagosën pas shpërthimeve. Nuk është e qartë nëse personi që vdiq ishte mes të plagosurve të raportuar më parë.
Një nga të plagosurit po i nënshtrohet një operacioni për lëndime që nuk janë kërcënuese për jetën, tha Skorupsky.
Katër nga të lënduarit morën kujdes ambulator për plagët për shkak të prerjeve nga fragmenti i xhamit dhe u dërguan në shtëpi pas trajtimit, shtoi ai.
Ekipet e emergjencës po punojnë në vend, shtoi ai. “U morën masa për vendosjen e një perimetri kordoni në një zonë 5 kilometra: gardhe, ekipe të policisë rrugore dhe patrulla këmbësore për të parandaluar dëmtimet e banorëve vendas./21Media

Back to top button