Shpërthim në një terminal të gazit në Shën Petersburg

Një shpërthim ka ndodhur në një terminal të eksportit të gazit pranë qytetit të Shën Petersburg në Rusi, thonë zyrtarët.

Shpërthimi shkaktoi një zjarr të madh, tha agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti. Ai tha se zjarri ishte vënë nën kontroll dhe nuk kishte raportime për të lënduar.

Shkaku i zjarrit nuk dihet, por mediat lokale kanë raportuar se në zonë janë parë dronë.

Si Rusia ashtu edhe Ukraina kanë përdorur drone në konfliktin aktual. Ukraina zakonisht nuk i pranon sulme të tilla.

Rusia filloi pushtimin e saj të plotë të Ukrainës gati dy vjet më parë, por ka bërë pak përparim në muajt e fundit.

Të dielën, 13 persona u vranë dhe 10 u plagosën nga bombardimet në qytetin e kontrolluar nga Rusia të Donetsk në Ukrainën lindore, tha Alexei Kulemzin, kryebashkiaku i qytetit të instaluar nga Rusia. Kievi gjithashtu nuk ka komentuar mbi atë sulm.

Lidhur me shpërthimin e së dielës pranë Shën Petersburgut, guvernatori rajonal Alexander Drozdenko tha se ishte vendosur një “regjim alarmi i lartë” pas incidentit në terminalin e prodhuesit të gazit Novatek, në Ust-Luga në Gjirin e Finlandës. Ai ndau një video të asaj që dukej të ishte një zjarr i madh.

Gazeta ruse e lajmeve Shot citoi banorët vendas të thonë se dëgjuan një dron të ndjekur nga disa shpërthime në Ust-Luga, afër kufirit të Rusisë me Estoninë.

Fontanka, një gazetë me bazë në Shën Petersburg, tha se të paktën dy dronë u panë duke fluturuar drejt qytetit përpara se të shpërthente zjarri.

Ai tha se kishte tre cisterna të mëdha ndërkombëtare pranë zjarrit, megjithëse nuk kishte raportime për dëme në to.

Ministria ruse e mbrojtjes tha gjithashtu se ka rrëzuar tre dronë ukrainas në Rajonin Smolensk, afër kufirit të saj me Ukrainën, të shtunën mbrëma. Më herët tha se kishte rrëzuar dronët mbi Tula dhe Oryo, të dyja në Rusinë perëndimore.

Nuk pati raportime për viktima.

Rusia dhe Ukraina kanë shënjestruar infrastrukturën energjetike të njëra-tjetrës dhe të premten një zjarr shpërtheu në një depo nafte në Bryansk, Rusia jugperëndimore, për të cilën Moska fajësoi një sulm me dron ukrainas.

Kjo erdhi një ditë pasi një sulm kishte në shënjestër një terminal të madh të ngarkimit të naftës në Shën Petersburg.

Të enjten, Rusia pretendoi se kishte pushtuar një fshat afër qytetit të shkatërruar të Bakhmut, në rajonin lindor të Ukrainës Donetsk. Kievi nuk e ka konfirmuar pretendimin.

Ukraina ka paralajmëruar vazhdimisht se ushtria e saj po përballet me mungesa të mëdha municioni, por ka vendosur si objektiv prodhimin e një milion drone brenda vendit këtë vit.

Rusia nisi pushtimin e fqinjit të saj gati dy vjet më parë./21Media

Back to top button