Skocia e befason Spanjën, Kroacia e fortë për Turqinë

Kanë përfunduar të gjitha ndeshjet e sotme të cilat ishin në kuadër të ciklit kualifikues drejt Kampionatit Evropian Euro 2024.

Pas plot 90’ minutave lojë të zhvilluara në stadiumin “Hampden Park”, Skocia e ka mposhtur Spanjën me rezultat solid 2:0.

Të dy golat për skocezët i shënoi ylli i Manchester United, Scott McTominay (minuta e 7’ dhe minuta e 51’).

Po ashtu, fitore me rezultat 2:0 regjistroi edhe Kroacia, e cila si mysafire e mposhti Kombëtaren e Turqisë.

Edhe në këtë ndeshje të dy golat u shënuan nga i njëjti lojtar, ku Mateo Kovacic ishte heroi i kroatëve (minuta e 20’ dhe 45+4’).

Rezultatet e ndeshjeve të sotme të ciklit kualifikues drejt Kampionatit Evropian Euro 2024:

Gjeorgjia 1:1 Norvegjia

Kosova 1:1 Andorra

Rumania 2:1 Bjellorusia

Skocia 2:0 Spanja

Zvicra 3:0 Izraeli

Turqia 0:2 Kroacia

Uellsi 1:0 Letonia

Back to top button