Sulmi raketor rus vret 3 persona në rajonin e Donetskut

Tre persona u vranë në një sulm me raketa ruse në qytetin e Kostantynivka në rajonin lindor të Donetskut gjatë natës, thanë autoritetet ukrainase.

Qyteti është goditur me frekuencë në rritje nga raketat ruse, veçanërisht nga S-300 i pasaktë. Kostantynivka shtrihet rreth 20 kilometra në perëndim të qytetit të sulmuar të Bakhmutit .

Zyra e prokurorit rajonal të Donetsk tha se në orën 1 të mëngjesit të së premtes me orën lokale, ushtria ruse hodhi dy raketa nga një sistem raketor anti-ajror S-300.

Njëra goditi ndërtesën e asaj që njihet si një pikë e pathyeshme – një vend ku civilët mund të hyjnë në internet, të karikojnë pajisjet dhe të marrin nevoja të tjera themelore.

“Tri gra, të cilat ishin persona të zhvendosur brenda vendit nga Bakhmut, Chasiv Yar dhe…Pokrovsk rrethi, të moshës 57 deri në 62 vjeç, u vranë,” tha zyra e prokurorisë.

Dy persona të tjerë u plagosën, shtoi ajo./21Media

Back to top button