Tri mënyra për të hequr qafe lythat me ilaçe natyrale

Disa njerëz gjatë gjithë jetës duhet të përballen me probleme të bezdisshme të lëkurës dhe për fat të keq, lythat janë ndër to. Shkaktuar nga Human Papilloma Virus (HPV), lythat shfaqen shpesh në  gishta ose në duar. Ato janë të ashpëra në prekje, kështu që jo vetëm bëhen të padëshirueshme, por edhe të pakëndshme.
Më poshtë ju sjellim disa metoda për t’i hequr qafe ato dhe për të rritur besimin tuaj, duke pasur lëkurë të pastër dhe një imazh më pozitiv të trupit.
Mjalta
8 mënyra për të hequr qafe lythat në mënyrë natyrale
Me sa duket, mjalti mund të përdoret në më shumë mënyra sesa thjesht në çajin tuaj. Në fakt mund ta përdorni nëse keni nevojë për të trajtuar lythat e pakëndshme. Ajo ka veti anti-inflamatore dhe antibakteriale. Gjithashtu, është dëshmuar të jetë një pengesë efektive kundër infeksioneve për shkak të viskozitetit të lartë. Kur e mbuloni një lyth me mjaltë, ju i privoni atij të gjithë oksigjenin dhe si rezultat, lytha do të zhduket, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv
Procedura

Është shumë e këshillueshme që të përdorni mjaltë të cilësisë mjekësore.
Aplikoni një shtresë të trashë mjalti në lyth. Fshini çdo mjaltë të tepërt që rrethon zonën.
Përdorni një fashë për të mbuluar lythin dhe për të parandaluar pikimin e mjaltit.
Lëreni të veprojë gjatë natës.
Përsëriteni sa herë të jetë e nevojshme, gjithmonë duke u siguruar që së pari ta pastroni fashën përpara se ta ripërdorni.

Ananasi

8 Ways to Get Rid of Warts Naturally

Lëngu i ananasit mund të jetë një aleat i madh kur hiqni lythat pasi është shumë acid dhe përmban bromelainë , një enzimë që tretet proteina që ndihmon në shkatërrimin e lythave.
Procedura
Lagni një copë pambuku në lëng ananasi dhe shtrydhni lëngun e tepërt.
Aplikojeni me kujdes në lyth pa ushtruar shumë presion.
Mbështilleni pjesën e pambukut me një fashë.
Lëreni të veprojë për 3-5 minuta.
Përsëriteni 2-3 herë në ditë për të marrë rezultate më të shpejta.
Vitamina C
8 mënyra për të hequr qafe lythat në mënyrë natyrale

Vitamina C është lëndë ushqyese jetike që ka shumë përfitime që lidhen me rritjen e sistemit tonë imunitar në mënyrë që të mund të luftojë sëmundjet dhe të përmirësojë procesin tonë të shërimit. Trupi ynë nuk mund ta prodhojë vetë, kështu që ne mund ta inkorporojmë atë përmes një diete të pasur me vitamina. Një tjetër mundësi për të marrë dozën e rekomanduar ditore është përmes suplementeve.
Procedura
Përdorni një lugë ose fundin e një gote për të shtypur një tabletë të vitaminës C.
Shtoni pluhurin në një gotë dhe hidheni ngadalë në ujë derisa të përftoni një pastë.
Thithni një copë pambuku në paste.
Aplikojeni pastën në lyth.
Mbulojeni me një fashë.
Lëreni të veprojë gjatë natës.
Përsëriteni këtë proces çdo ditë derisa lytha të zhduket.

Sigurohuni që ato janë lytha, vizitoni mjekun

Përpara se të provoni këto ilaçe natyrale, lini një takim me mjekun tuaj për të qenë absolutisht i sigurt se ajo që keni është në të vërtetë një lyth pasi ato mund të ngatërrohen me rritje të tjera të lëkurës. Nëse ato vazhdojnë, përhapen në pjesë të tjera të trupit ose janë të përsëritura, ato mund të jenë një simptomë e një sistemi të dobët imunitar, kështu që këshillohet gjithmonë të bëni një kontroll./21Media
Back to top button