Do të bisedojnë për çështjet e tregtisë dhe të politikës së jashtme

Do të bisedojnë për çështjet e tregtisë dhe të politikës së jashtme

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka mirëpritur homologun e tij kinez Xi Jinping në Florida, të enjten, në takimin ku Trump do të ngre shqetësimin se Pekini duhet të frenojë praktikat e tij të tregtisë dhe të bëjë më shumë për të ndaluar ambiciet bërthamore të Koresë së Veriut.

Xi dhe gruaja e tij, Peng Liyuan, në vendpushimin Mar-a-Lago kanë pozuar për foto me Trump dhe gruanë e tij Melania para se të shkojnë brenda.

Liderët e dy ekonomive më të mëdha të botës pritet të kalojnë disa kohë private së bashku para një darke të përbashkët, duke nisur një samit të dominuar nga çështjet e tregtisë dhe të politikës së jashtme.

Trump ka premtuar gjatë fushatës 2016 për të ndaluar atë që ai e quajti vjedhjen e vendeve të punës amerikane nga Kina dhe për të rindërtuar bazën prodhuese të vendit.

Shumë punëtorë hamalli e ndihmuan në fitoren e tij të papritur të zgjedhjeve në 8 nëntor.

“Ne kemi qenë të trajtuar padrejtësisht dhe janë bërë marrëveshje të tmerrshme të tregtisë me Kinën për shumë vite. Kjo është një nga gjërat që ne do të bisedojmë”, tha Trump për gazetarët që udhëtuan me të në “Air Force One”.

Trump, një ish-magnat i pasurive të patundshme, është ende duke gjetur ekuilibrin e tij në Shtëpinë e Bardhë dhe ka ende për të përcaktuar një strategji për atë që këshilltarët e tij e quajtën një marrëdhënie të tregtisë të bazuar në “parimin e reciprocitetit.”