Udhëheqësit evropianë dënojnë sulmet ruse në Bucha, bëjnë thirrje për hetime

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss ka akuzuar forcat ruse për kryerjen e “akteve të tmerrshme” në qytetet ukrainase Bucha dhe Irpin dhe kërkoi që ato të hetohen si krime lufte.
“Ndërsa trupat ruse detyrohen të tërhiqen, ne po shohim prova në rritje të akteve të tmerrshme nga forcat pushtuese në qytete si Irpin dhe Bucha. Sulmet e tyre pa dallim kundër civilëve të pafajshëm gjatë pushtimit të paligjshëm dhe të pajustifikuar të Rusisë në Ukrainë duhet të hetohen si krime lufte”, ka thënë Truss në një deklaratë.
Trupat e të paktën 20 burrave civilë u gjetën të shpërndarë nëpër një rrugë në qytetin Bucha, në veriperëndim të Kievit, pas tërheqjes së forcave ruse nga zona në imazhet shqetësuese të publikuara nga AFP.
Truss theksoi se Rusia nuk duhet të lejohet të “mbulojë përfshirjen e saj në këto mizori nëpërmjet dezinformatave cinike”, duke shtuar se Mbretëria e Bashkuar do të luajë rolin e saj për të siguruar që kjo të mos ndodhë.
Udhëheqës të tjerë evropianë kanë kërkuar gjithashtu që të hetohen veprimet e ushtrisë ruse në Bucha.
“Të tmerruar nga raportet e tmerreve të papërshkrueshme në zonat nga të cilat Rusia po tërhiqet. Një hetim i pavarur nevojitet urgjentisht”, shkroi në Twitter Ursula von der Leyen, Presidentja e Komisionit Evropian.
Shefja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola, e cila u bë udhëheqësja e parë e një institucioni të Bashkimit Evropian që vizitoi Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus kur ajo bëri një vizitë në Kiev të premten, ka thënë se imazhet nga Bucha dhe zonat e tjera të çliruara në Ukrainë tregojnë “realitetin e ftohtë”. për krimet e luftës të Putinit”.
Ajo shkroi në Twitter se ishte “e tmerruar” nga “mizoritë e ushtrisë ruse në Bucha dhe zona të tjera të çliruara” dhe theksoi se bota duhet “të ndërgjegjësohet për atë që po ndodh” në Ukrainë dhe “duhet të vendosen sanksione më të ashpra ndaj Rusisë.
Kancelari gjerman Olaf Scholz i quajti imazhet e Buçës të tmerrshme dhe ka thënë se autorët duhet të mbahen përgjegjës.
“Ne duhet të hetojmë pa pushim këto krime të kryera nga ushtria ruse. Unë kërkoj që organizatave ndërkombëtare si Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq t’u jepet akses në këto zona në mënyrë që të dokumentojnë në mënyrë të pavarur mizoritë. Autorët dhe ata që i kanë kryer ato duhet të jenë mbajtur vazhdimisht përgjegjës”, tha Scholz.
Ndërkohë, Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, ka thënë se imazhet që dolën nga qyteti ukrainas Bucha ishin “të padurueshme”.
Baerbock shkroi në Twitter se “dhuna e pakufizuar e Putinit fshin familjet e pafajshme dhe nuk njeh kufij” dhe bëri thirrje që ata që janë përgjegjës për “krimet e luftës” të mbahen përgjegjës.
“Ne do të forcojmë sanksionet kundër Rusisë dhe do ta mbështesim edhe më shumë Ukrainën me mbrojtjen e saj”, shkroi ajo në Twitter.
Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian paralajmëroi se nëse ato që ai i quajti “abuzime masive” në Bucha të Ukrainës rezultojnë të jenë krime lufte, ata që janë përgjegjës do të “gjykohen dhe dënohen”.
“Duhet mbajtur dhe përforcuar presioni më i fortë ekonomik dhe ndërkombëtar ndaj Rusisë për të detyruar autoritetet ruse t’i japin fund luftës së agresionit që ata nisën më 24 shkurt kundër Ukrainës, kostoja njerëzore dhe ndikimi humanitar i së cilës po bëhen më serioze. çdo ditë”, ka thënë Le Drian./21Media

Back to top button