Ukraina arreston hakerin që ndihmonte trupat ruse të komunikonin

Autoritetet ukrainase kanë arrestuar një “haker” që dyshohet se po ndihmonte ushtrinë ruse të dërgonte komanda dhe udhëzime përmes rrjeteve të telefonisë celulare për trupat e saj.
I dyshuari, të cilin SBU nuk e identifikoi, u akuzua se ishte në “mijëra” telefonata me zyrtarë rusë, përfshirë zyrtarë të lartë ushtarakë dhe për dërgimin e mesazheve me tekst tek zyrtarët ukrainas duke sugjeruar që ata të dorëzoheshin.
Beteja për rrjetet e komunikimit në Ukrainë po vazhdon ndërsa ushtria ruse vazhdon të bombardojë kryeqytetin ukrainas Kiev./21Media

Back to top button