Ukraina fituese e “Eurovision 2022”

1 min read

Ukraina arriti të fitojë vendin e parë në Festivalin Evropian të këngës, “Eurovision 2022”, që sivjet u mbajt në Torino të Italisë.

Grupi Kalush Orchestra e fitoi vendin e parë me këngën “Stefania”.

Mbretëria e Bashkuar e fitoi vendin e dytë me këngën “Space Man”, nga Sam Ryder, ndërsa vendin e tretë e fitoi Spanja me këngën “SloMo”, nga Chanel.

Në finalen e Eurovisionit morën pjesë 25 vende, 5 të kualifikuara automatikisht dhe 20 që janë kualifikuar nga dy gjysmëfinalet.

Kujtojmë që, Shqipëria nuk ka arritur të kualifikohej për finalen e madhe të Eurovisionit. Shqipërinë sivjet e ka përfaqësuar Ronela Hajati me këngën “Sekret”./21Media