Ukraina sulmon me dronë flotën ruse në Detin e Zi

Një sulm me dronë mbi flotën ruse në Detin e Zi po raportohet të ketë ndodhur në orët e para të së hënës.

Siç shkroi blogu ukrainas “Faytuks”, sulmi ndodhi në qytetin Sevastopol, ndërsa autoritetet ruse gjenden në vendin e ngjarjes.

Ende s’ka konfirmim zyrtar për dëmet apo nëse ka të vraë në këtë sulm.

“Një sulm me dron ukrainas u raportua kundër flotës ruse të Detit të Zi në Sevastopol. Guvernatori thotë se flota tani po zmbraps sulmin e dronëve sipërfaqësor. Të gjitha shërbimet e qytetit janë në gatishmëri”, thuhet në njoftim.

Sevastopoli është qyteti më i madh në Krime dhe njëherit port i madh detar në Detin e Zi. Për shkak të vendndodhjes strategjike, ky është port i rëndësishëm dhe bazë detare për Krimenë.

Sevastopoli ishte baza kryesore e marinës ukrainase kur ky shtet u pavarësua nga Bashkimi Sovjetik më 1991-n, por aneksimi rus i 2014-s e hodhi atë qytet mbi pushtimin e presidentit Vladimir Putin.

Back to top button