​Ushtarët e Ukrainës në pritje të ndihmave të reja të SHBA-së ndaj Rusisë

Ekuipazhet ukrainase që punojnë në tanket Abrams të furnizuar nga SHBA-të kanë thënë CNN për një sërë dobësish dhe defektesh me mjetet e blinduara, duke vënë në dyshim dobinë e tyre në vijat e frontit gjithnjë në ndryshim të luftës.

Dhurimi u njoftua nga presidenti amerikan Joe Biden si dëshmi e “angazhimit të qëndrueshëm dhe të pandërprerë të Shteteve të Bashkuara ndaj Ukrainës”.

Ekuipazhet e trajnuar në Gjermani thanë se automjeteve – tanku kryesor luftarak i ushtrisë amerikane prej 10 milionë dollarësh i përdorur në Irak kundër forcave dhe kryengritësve të Sadam Huseinit – u mungonin forca të blinduara që mund të ndalonin armët moderne.

“Blindimi i tij nuk është i mjaftueshëm për këtë moment,” tha një anëtar i ekuipazhit, i quajtur Joker. “Nuk e mbron ekuipazhin. Në fakt, sot kjo është lufta e dronëve. Kështu që tani, kur tanku del jashtë, ata gjithmonë përpiqen t’i godasin.”

Kolegu i tij, Dnipro, shtoi se ata janë “objektivi numër një”. “Pa mbrojtje, ekuipazhi nuk mbijeton në fushën e betejës,” tha ai.

Ekuipazhi tregoi për CNN përpjekjet e tyre për të vendosur armaturë aktive në një tank të dëmtuar. Ata përdorën pllaka me eksploziv plastik që, kur goditet nga një plumb, shpërthejnë dhe sigurojnë një kundër-shpërthim mbrojtës.

Të 31 Abramët e dislokuar në Ukrainë janë të angazhuar pranë vijës së frontit në lindje, sipas zyrtarëve në Brigadën e 47-të të Mekanizuar, të cilët i morën të gjitha.

Kërkesa e Ukrainës për Abrams, tanke komplekse dhe të rënda, ndezi debat të rëndësishëm në fillim 2023, pasi automjeti amerikan ka një zinxhir furnizimi kompleks. Disa versione madje funksionojnë me karburant avioni.

Zyrtarët e Pentagonit thanë në prill se Abrams u tërhoqën nga vija e frontit për shkak të kërcënimit të dronëve të sulmit rus, megjithëse i 47-ti tha se disa ishin ende në veprim, pavarësisht mangësive që ishin materializuar.

Pjesa më e madhe e vijës së parë të Ukrainës dominohet tani nga përdorimi i dronëve sulmues vetë-shkatërrues, pajisjeve të vogla dhe të sakta që mund të mbushin këmbësorinë dhe madje të shkaktojnë dëme të konsiderueshme në tanke.

Ardhja e dronëve First-Person Vision, të drejtuar nga ushtarë të veshur me syze lojërash, ka ndryshuar natyrën e luftës, duke kufizuar lëvizjen dhe duke futur një element të ri të cenueshmërisë ndaj automjeteve të blinduara.

NATO “nuk do ta përdorte kurrë” tankun Abrams siç duhet ta përdorë ushtria ukrainase, tha një ushtar ukrainas që përdor emrin “Joker”.

Ekuipazhi ukrainas shprehu zhgënjimin që tanket ishin krijuar për një stil lufte të NATO-s, në të cilin forcat ajrore dhe artileria përgatisin fushën e betejës përpara se tanket dhe këmbësoria të avancojnë. Kievi ka vajtuar prej kohësh mungesën e artilerisë dhe fuqisë ajrore.

“Ata nuk do ta bënin kurrë këtë,” tha Joker, për ushtarët e NATO-s që ndërmarrin të njëjtat përparime që ata bëjnë pa mbështetjen ajrore. Ai kaloi në anglisht për të imituar një ushtar të NATO-s: “Thirrni aviacionin, telefononi artilerinë,” tha ai. “Ne nuk kemi aviacion dhe artileri. Ne kemi vetëm tank. Dhe ky është problemi.”

Një zëdhënës nga Ministria e Mbrojtjes ukrainase tha për CNN se “Ukraina tani po teston dhe përmirëson pajisjet që nuk ishin përgatitur fillimisht për luftë”.

“Ne po kërkojmë nga të gjitha vendet që të na mbështesin me pajisje të çdo niveli të kapacitetit teknik. Ne i përdorim të gjitha në përputhje me rrethanat,” shtoi zëdhënësi.

Vendimi i Biden për të furnizuar Abrams erdhi pasi aleatët evropianë u zotuan të dërgonin tanket e tyre të betejës në fillim 2023 përpara kundërofensive të dështuar të verës të Ukrainës vitin e kaluar, një hap që ishte konsideruar i paimagjinueshëm muaj më parë.

Për ekuipazhin e Abrams, çdo vonesë në pajisje ose ndihmë kushton jetën e miqve. “Unë kam vetëm një pyetje,” tha Joker për ndihmën e SHBA. “Pse po zgjat kaq shumë dhe (vjen) pjesërisht? Po humbasim kohë. Është vdekje për ne.”

Back to top button