Vdiq kreu i “familjes më të madhe në botë”

 
Një 76-vjeçar që besohet të jetë kryefamiljari i familjes më të madhe në botë ka vdekur në shtetin Mizoram të Indisë.
Ziona Chana, kreu i një sekti fetar që praktikonte poligaminë, vdiq të dielën, duke lënë pas 38 gra, 89 fëmijë dhe 36 nipër e mbesa.
Lajmi u konfirmua nga kryeministri i Mizoram, Zoramthanga, i cili ofroi ngushëllimet e tij në Twitter.
Chana thuhet se vuante nga diabeti dhe hipertensioni, transmeton rtv21.tv.
Mjekët i thanë agjencisë së lajmeve PTI se gjendja e Chana u përkeqësua në shtëpi në fshatin e tij, Baktaëng Tlangnuam. Ai u shtrua në spital të dielën në mbrëmje, ku u konfirmua vdekja e tij pas mbërritjes.
Është e vështirë të thuash nëse Chana ishte me të vërtetë kryefamiljari i familjes më të madhe në botë pasi ka të tjerë që pretendojnë titullin.
Familja e madhe jeton së bashku në një shtëpi me katër kate të quajtur “Chuuar Than Run” ose Shtëpia e Brezit të Ri, me 100 dhoma. Gratë e tij ndajnë një konvikt pranë dhomës së gjumit private të Chana, sipas mediave lokale.
Rezidenca është një atraksion i madh turistik në shtet, me njerëz nga e gjithë bota që grumbullojnë fshatin për të parë një mënyrë jetese të familjes./21Media

Back to top button