Zbulohet Boat Tail i ri, zyrtarisht makina më e shtrenjtë në botë

Rolls-Royce ka zbuluar makinë e dytë në treshen e saj Boat Tail të makinave të reja më të shtrenjta në botë – me vlerë mbi 23 milionë euro  dhe është një perlë.
I porositur nga një familje e fshehtë – dhe pa emër – e cila e bëri pasurinë e saj në tregtinë e perlave, Grand Tourer-i luksoz përmban një përfundim unik të jashtëm me perla dhe detaje të brendshme të frymëzuara nga perla. Kjo përfshin një orë pulti dhe një mori veglash luksoze, përcjell portali rtv21.tv

Rolls-Royce nuk pranoi të tregonte klientin specifik për makinën e përbashkët më të shtrenjtë në botë, por tha se Boat Tail i ri ishte krijuar me porosi për të, “në kujtim të babait të tij dhe trashëgimisë familjare”.

E punuar me dorë në selinë qendrore të Rolls-Royce në Goodwood në Sussex, e cila punëson më shumë se 2000 njerëz, makina me dy dyer me katër ulëse do të zbulohet në ngjarjen prestigjioze Concorso d’Eleganza në Villa d’Este në brigjet e liqenit Como në veri të Italisë të shtunën.

Modeli i dytë ultra-ekskluziv i Boat Tail është tërësisht i ndërtuar me dorë, me panelet e trupit të modeluar nga fletë të mëdha, të vetme prej alumini për të krijuar një skicë të veçantë të frymëzuar nga jahtet e garave të fillimit të shekullit të 20-të.

Duke dhënë vetëm një vështrim tërheqës të pronarëve të rinj sekretë, Rolls-Royce tha: Ai u porosit nga një klient, biznesi familjar i të cilit është rritur nga origjina e babait të tij në industrinë e perlave.

Boat Tail i ri fuqizohet gjithashtu nga një motor V12 6.75 litra i lidhur me një kuti ingranazhi automatik me tetë shpejtësi.
Megjithatë, këtu përfundon ngjashmëria pasi kjo makinë e dytë është gjithashtu një propozim unik me porosi.

Çfarë ka të re për modelin e ri Boat Tail të frymëzuar nga perlat?
Pjesa e pasme e limuzinës i ngjan kuvertës së një jahti dhe hapet si krahë fluture për të zbuluar një ‘suite pritëse’ në njërën anë të vendosur me gota dhe shishe për pije të ftohta dhe pije freskuese, dhe tjetrën për të servirur ushqim./21Media

Back to top button