Zjarret në pyje në bregun perëndimor të SHBA tani kanë arritur përmasa historike – dhe në shumë vende zjarri vazhdon. Të paktën 26 njerëz kanë vdekur sipas raporteve të medias, autoritetet kanë frikë nga vdekjet e mëtejshme.

CNN dhe USA Today raportojnë 20 vdekje në Kaliforni, pesë në Oregon dhe një në Uashington. Media të tjera si NBC TV raportuan madje 29 vdekje.

Dhjetra njerëz u raportuan të zhdukur. Ndërsa, dhjetëra mijëra njerëzve u është dashur tashmë të largohen nga shtëpitë e tyre, qindra mijëra janë udhëzuar të përgatiten për një evakuim.

Gjashtë nga zjarret e tanishëm janë tashmë ndër 20 më të mëdhenjtë në historinë e Kalifornisë që kur filluan regjistrimet rreth vitit 1930.

Më shumë se 20,000 zjarrfikës janë vendosur në rajon. Ndërsa, më shumë se 200 ushtarë ndihmuan gjithashtu në luftën kundër një prej burimeve të zjarrit në Kaliforni. Në Portland, Oregon, tymi i dendur goditi në qendër të qytetit të Shtunën. “Ndihem sikur kam pirë njëqind cigare. Nuk e kam parë kurrë më parë këtë,” tha 37-vjeçarja Jessie. Katër njerëz të tjerë kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit vetëm në Oregon. Zyrtari i Mbrojtjes Civile Andrew Phelps tha se Oregon po përgatitet për një numër masiv të vdekjes “bazuar në atë që ne dimë dhe numrin e strukturave të shkatërruara”.

Në qytetin e Estacada, banorët patrullonin rrugëve me armë nga frika e plaçkitjes. Të tjerët nguliteshin nëpër shtëpi ndërsa tymi i trashë dhe i ashpër varej në ajër dhe hiri i freskët mbulonte rrugët. Në Kaliforni, sherifi i zonës së butave, Kory Honea, tha se oficerë të tjerë ishin thirrur për të kërkuar mbetje njerëzore. Por, për momentin, në zonat që duhet të kërkuar janë shumë të nxehta. Dhjetë viktima janë zbuluar në Butte që nga fillimi i javës. Deri më tani, më shumë se 3.2 milion hektarë janë djegur në Kaliforni këtë vit – një rekord, me sezonin.

Trump ka njoftuar një vizitë në Kaliforni për të hënën për të marrë një ide të situatës. Presidenti është i njohur për neglizhimin e ndryshimeve klimatike. Në vend të kësaj, ai përpiqet të fajësojë autoritetet lokale për keqmenaxhim.

Zjarret në shkurret dhe pyjet janë rritur ndjeshëm vitet e fundit, për të cilat ekspertët thonë se ngrohja globale është pjesërisht përgjegjëse. “Shkenca është e qartë dhe shenja vdekjeprurëse si kjo janë të pagabueshme – ndryshimi i klimës është një kërcënim i pashmangshëm, ekzistencial për mënyrën se si jetojmë,” tha sfiduesi presidencial i Presidentit Demokrat i Trump Joe Biden. Trump mund të përpiqet “të mohojë këtë realitet, por faktet janë të pamohueshme”. /21Media