Zvicra triumfon në “Eurovision 2024″

Këngëtari zviceran Nemo ka fituar Eurovizionin në Suedi, me këngën e tyre The Code.

Një hibrid bindës i operës dhe hip-hop-it, ai kryesoi votën e jurisë, duke e ndihmuar 24-vjeçarin të fitojë një rezultat mbresëlënës prej 591 pikësh.

Kroacia, e cila kryesoi votimin e publikut, doli e dyta me himnin e zhurmshëm të partisë Rim Tim Tagi Dim.

Konkursi i këtij viti u la në hije nga protestat për pjesëmarrjen e Izraelit, në mes të luftës së vazhdueshme midis Izraelit dhe Hamasit.

Hyrja e Izraelit, këngëtarja 20-vjeçare Eden Golan, e cila mori një përzierje brohoritjesh teksa performonte në skenë në Malmö, doli e pesta.

Në fjalimin e tyre të fitores në skenë, Nemo tha: “Shpresoj se ky konkurs mund të përmbushë premtimin e tij dhe të vazhdojë të qëndrojë për paqen dhe dinjitetin për çdo person në këtë botë.”

Eurovision 2024: Pesë konkurrentët më të mirë

Zvicër: Nemo
Kroacia: Baby Lasagna
Ukrainë: Alyona Alyona & Jerry Heil
Francë: Slimane
Izrael: Eden Golan./21Media

Back to top button