Zyrtarët: Bomba masive mund të përdoret pa miratimin e Trump

Gjenerali John Nicholson ka autoritetin për të përdorur bombën

Zyrtarët e Pentagonit ka thënë se komandanti i së SHBA në Afganistan, i cili ka urdhëruar përdorimin e “nënës të të gjitha bombave”, nuk ka nevojë për miratimin e presidentit Donald Trump.

Ata thonë se gjenerali John Nicholson ka autoritetin për të përdorur bombën më të madhe jo nukleare të hedhur ndonjëherë në luftime. Ai kishte këtë autoritet para se Trump të merrte detyrën, transmeton AP.

Zyrtarët nuk ishin të autorizuar për të folur publikisht për këtë çështje dhe kërkuan anonimitet.

Bomba Massive Ordnance Air Burst ose Moab, ka tërhequr vëmendje të madhe. Qëllimi i saj ishte relativisht i zakonshëm sipas standardeve ushtarake: të shkatërrojë një kompleks tuneli i përdorur nga luftëtarët e Shtetit Islamik në një zonë të largët malore të Afganistanit.

Forcat Ajrore vlerësojnë se çdo MOAB kushton rreth 170,000 dollarë, por nuk është bërë e ditur se sa kushton për të zhvilluar bombën dhe as numrin e tyre të përgjithshëm./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button