Zyrtari ukrainas i kërkon perëndimit të harrojë “iluzionin” e normalitetit rus

Një zyrtar i lartë ukrainas të mërkurën u bëri thirrje udhëheqësve perëndimorë që të ndalojnë së menduari për Rusinë përmes një lente të “normalitetit”, në të cilën negociatat janë një mundësi.

“Politikanët perëndimorë duhet të heqin qafe iluzionin e ‘normalitetit të RF’, me mundësinë e negociatave”, tha Mykhailo Podolyak , këshilltar i kreut të zyrës së presidentit ukrainas, duke iu referuar Federatës Ruse.

“Dëgjoni fjalimet e Putinit. I mbushur me përbuzje për botën perëndimore, sistemin tradicional të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe të drejtën ndërkombëtare. Ëndrra e tij është Evropa nën ‘çizmet ruse'”, theksoi Podolyak.

Presidenti rus Vladimir Putin sot nënshkroi në ligj masat që pretendojnë të aneksojnë katër rajone ukrainase në Federatën Ruse. Aneksimet e pretenduara të Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button