SHBA dhe Kina një “sërë mundësish” Koresë së Veriut

ShBA është duke bashkëpunuar me Kinën për kërcënimet e Koresë së Veriut

SHBA dhe Kina janë duke punuar për një “sërë mundësish” rreth Koresë e Veriut, tha këshilltari i lartë amerikan për siguri, pas tensioneve mbi programet bërthamore dhe të raketave të vendit.

Gen HR McMaster i tha ABC Neës se ka pasur konsensus me Kinën se kjo është një situatë që “nuk mund të vazhdojë”.

Komentet vijnë pas dështimit të nisjes së testimit të raketave nga Koreja e Veriut dhe një parade masive ushtarake, shkruan BBC.

Presidenti Trump kishte thënë më parë se Kina ishte ” duke punuar me ne” në lidhje me çështjen.

Pekini, aleati më i madh i Phenianit, është nën presion nga Washingtoni që të ushtrojë më shumë presion ndaj fqinjit të saj.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button