12 shenjat që ju tregojnë se po hani shumë sheqer

4 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

 

Shumica e njerëzve mendojnë se vetëm diabetikët kanë nivele të larta të sheqerit në gjak. Megjithatë, kjo nuk është kështu. Çdo person mund të vuajë nga kjo dhe mund të mos vërejë dëmin që po u bëhet nervave, enëve të gjakut dhe organeve.

Është e rëndësishme të njihni simptomat shqetësuese në kohë dhe të merren masat e duhura.

Uria e vazhdueshme

Sheqeri i lartë i gjakut parandalon hyrjen e glukozës në qeliza. Si rezultat, trupi nuk merr energji dhe kërkon ushqim përsëri dhe përsëri: është një rreth vicioz, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv

Lodhja e shtuar

Në një nivel të lartë të sheqerit në gjak, trupi nuk është në gjendje të ruajë dhe thith glukozën siç duhet. Energjia përdoret në mënyrë joefikase dhe qelizat e trupit nuk marrin karburantin e duhur. E gjithë kjo çon në faktin se një person shpesh ndihet i lodhur pa ndonjë arsye.

Urinimi i shpeshtë

Nëse sheqeri në gjak është shumë i lartë, veshkat nuk mund të rithithin lëngun. Prandaj, trupi, duke u përpjekur të barazojë përqendrimin e glukozës në gjak dhe në qeliza, shpërndan gjakun me lëng brenda qelizave, duke sjellë kështu përqendrimin e glukozës në normale. Kjo rezulton në urinim të shpeshtë.

Goja e thatë, etje e tepruar

Goja e thatë dhe etja e fortë janë përgjigje ndaj humbjes së rëndë të lëngjeve. Hipotalamusi, i cili vlerëson nivelin e dehidrimit dhe shkakton etje, dërgon një sinjal përkatës në tru. Sigurisht, nuk mund të refuzoni të pini, por është më mirë nëse zgjidhni ujë ose çaj pa sheqer, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv

Humbja e peshës

Me një nivel të lartë glukoze, ju mund të humbni peshë brenda një periudhe të shkurtër kohe, edhe nëse vaktet janë të shpeshta dhe përmbajnë shumë kalori.

Ka disa arsye për këtë:

Humbja e lëngjeve për shkak të urinimit të shpeshtë çon në një nivel të ulët lëngu në të gjithë trupin dhe kjo sjell humbje peshe.

Nëse niveli i insulinës është i pamjaftueshëm për metabolizmin e glukozës, trupi do të kalojë në djegien e dhjamit.

Një sasi e madhe e urinës në një nivel të lartë të glukozës bën që trupi të shpenzojë më shumë kalori. Në këtë mënyrë, trupi përpiqet të “hedh” glukozën e tepërt.

Sëmundjet infektive

Infeksionet e traktit urinar (UTI) dhe infeksionet e majave mund të ndodhin si te burrat ashtu edhe te gratë. Megjithatë, shumë më shpesh ato gjenden te gratë me nivele të larta sheqeri dhe diabet. Një sasi e madhe sheqeri krijon një mjedis të favorshëm për riprodhimin e majave dhe baktereve.

Lëkura e thatë

Lëkura e thatë mund të jetë e lidhur me nivele të larta të sheqerit në gjak për arsye të ndryshme:

Urinimi i tepërt dehidraton trupin në një masë të tillë që lëkura fillon të thahet.

Problemet me lëkurën e këmbëve janë një shenjë e aterosklerozës – forcim dhe ngushtim i arterieve dhe një ulje shoqëruese e qarkullimit të gjakut – një sëmundje që ndodh shpesh te diabetikët, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv

Nervat e dëmtuar mund të prishin funksionimin normal të gjëndrave të djersës dhe ato ndikojnë në ekuilibrin e lëkurës dhe ujit.

Përqendrimi i vështirë

Nivelet e larta të sheqerit parandalojnë hyrjen e glukozës në qelizat e trurit, kështu që truri përjeton vështirësi në marrjen e energjisë. Kjo ndikon negativisht në shpejtësinë e të menduarit dhe të vendimmarrjes.

Shikimi i turbullt

Vizioni i paqartë është gjithashtu rezultat i një efekti dehidratues për shkak të sheqerit në gjak – ndikon gjithashtu në qelizat e syrit. Si rezultat, ato deformohen dhe syri humbet aftësinë e tij për t’u përqëndruar siç duhet.

Shërimi i ngadaltë i plagëve dhe prerjeve

Kjo ndodh për shkak të dëmtimit të enëve të gjakut si rezultat i niveleve të larta të sheqerit. Kjo çon në një përkeqësim të qarkullimit të gjakut, veçanërisht në gjymtyrë, dhe ushqim të pamjaftueshëm të indeve.

Impotenca

Vështirësitë në mbajtjen e ereksionit mund të ndodhin edhe nga glukoza e lartë në gjak. Sistemi kërkon nerva të shëndetshme, rrjedhje të mirë të gjakut dhe ekuilibrin e duhur të hormoneve. Megjithatë, një tepricë sheqeri në gjak mund të ndikojë negativisht në secilin prej këtyre sistemeve.

Nervozizmi

Sipas një hulumtimi, njerëzit me sheqer të lartë janë më të shqetësuar, nervozë dhe kanë tendencë për depresion.

Truri varet nga një furnizim i barabartë i glukozës dhe kërcimet e mprehta të nivelit të tij ndikojnë negativisht në punën e tij. Si rezultat, disponimi papritmas përkeqësohet.

Sheqeri gjithashtu ndikon në thithjen e një lënde tjetër ushqyese përgjegjëse për gjendjen shpirtërore: kromit. Ky mineral është i nevojshëm për të ruajtur një nivel të qëndrueshëm të sheqerit në gjak sepse insulina, e cila pastron glukozën nga gjaku, nuk mund të funksionojë si duhet pa të./21Media