Japonia dërgon luftanijen më të madh për të mbrojtur anijet e furnizimit të SHBA-së

Anija amerikane furnizon me avion flotën detare në rajon

Japonia ka dërguar anijen e saj më të madhe luftarake, në operacionin e parë të tillë që nga miratimi i ligjeve kundërthënëse duke zgjeruar rolin e ushtrisë së saj.

Helikoptri Izumi , po shoqëron një anije furnizimi amerikane brenda ujërave japoneze, shkruan BBC.

Anija amerikane furnizon me avion flotën detare në rajon, duke përfshirë grupin Carl Vinson të avionëve.

Koreja e Veriut ka kërcënuar se do të zhysë Carl Vinson dhe një nëndetëse amerikane, në mes të tensioneve në rritje..

Ajo gjithashtu bëri një provë të dështuar të raketave të dielën, pavarësisht paralajmërimeve të vazhdueshme nga SHBA dhe të tjerët për të ndaluar aktivitetin e saj bërthamor dhe raketor.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button