Ditëve të fundit është vërejtur e numrit të të prekurve me Covid-19 në Kosovë. Dje  janë  shënuar 141 raste të reja nga 534mostra të testuara. Ndërsa kanë vdekur 6 persona.

Megjithatë edhe dje pati të shëruar më shumë se sa të prekur . Në bazë të rezultateve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, janë shëruar 143 persona.

Numri total i rasteve pozitive është 12.981 raste nga 49.277 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 498  raste të vdekjes.

Kurse numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është 9.085 raste, ndërsa aktiv me koronavirus janë  3.398./21Media

Gepostet von Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës am Donnerstag, 27. August 2020