41 persona të vdekur, 11 të lënduar nga shpërthimi i minierës së qymyrit në Turqi

Dyzet e një persona kanë vdekur pas një shpërthimi në një minierë qymyri në veri të Turqisë, tha presidenti i vendit, Recep Tayyip Erdogan.

Zbulimi i trupit përfundimtar të zhdukur i jep fund operacionit të shpëtimit, më shumë se 20 orë pas shpërthimit vdekjeprurës të së premtes.

Më herët, ministri i brendshëm tha se 58 persona që punonin në minierë kur shpërtheu shpërthimi u shpëtuan ose dolën vetë.

Suleyman Soylu tha se 10 persona mbetën në spital dhe një u lirua.

Rreth 110 njerëz ishin në minierë në kohën e shpërthimit, pothuajse gjysma e tyre në më shumë se 300 m (984ft) thellësi.

Ekuipazhet e urgjencës punuan gjatë natës, duke gërmuar nëpër shkëmb në përpjekje për të arritur të mbijetuarit.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan vizitoi vendin në provincën Bartin, së bashku me ministra të tjerë, dhe konfirmoi se personi i fundit i zhdukur u gjet i vdekur, shkruan BBC, përcjell rtv21.tv

Autoritetet thanë se prokurorët turq kanë nisur një hetim për shkakun e shpërthimit, por indikacionet fillestare ishin se shpërthimi ishte shkaktuar nga lagështia e zjarrit, një term që i referohet metanit që krijon një përzierje shpërthyese në minierat e qymyrit.

Ministri i Energjisë Fatih Donmez tha se kishte shembje të pjesshme brenda minierës, por nuk kishte zjarre të vazhdueshme dhe ventilimi po funksiononte siç duhetj./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button