Afganistan: Edhe këngëtarët po ikin!

4 min read

“Khan” luajti në dasma për 20 vjet para se të ikte pasi talebanët i thyen instrumentet e tij

Këngëtarët afganë që ikën në Pakistan thonë se nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të iknin kur talebanët morën pushtetin në Afganistan.

BBC foli me gjashtë këngëtarë që kaluan kufirin me Pakistanin ilegalisht dhe tani janë fshehur. Njëri tha se kishte frikë se do të ekzekutohej nëse do të qëndronte në Afganistan.

Talibanët ndaluan muzikën dhe akuzohen për ekzekutimin e një këngëtari popullor në provincën veriore të Baghlan në gusht.

Këngëtari Fawad Andarabi, i biri i Jawad, i tha Associated Press se babai i tij u godit në kokë në një fermë familjare në Luginën Andarab.

Khan me qendër në Kabul (jo emri i tij i vërtetë) ka kënduar dhe luajtur muzikë në dasma në të gjithë vendin për 20 vitet e fundit. Këngëtarët popullorë janë të njohur në dasmat pashtune.

Muzika ishte e ndaluar gjatë regjimit të mëparshëm talebanë, por biznesi ka qenë i mirë që kur u përmbysën në 2001, tha ai.

Ndërsa talebanët përparuan në të gjithë vendin këtë vit, Khan dhe të tjerët nuk u shqetësuan; ata besonin se grupi militant kishte ndryshuar dhe do t’i lejonte ata të vazhdonin të bënin muzikë.

Por pasi talebanët morën kontrollin e kryeqytetit muajin e kaluar, persona të armatosur – për të cilët Khan beson se ishin luftëtarë talebanë – erdhën në kërkim të tij dhe i thyen instrumentet e tij.

“Në mesnatë, roja i zyrës sime më thirri dhe më tha se disa njerëz erdhën me armë dhe thyen të gjitha instrumentet, ata janë akoma këtu dhe po pyesin për ty,” tha ai.

Ai dhe familja e tij u larguan nga Kabuli në orët e para të mëngjesit tjetër. Ai tani thotë se kishte gabuar në lidhje me talebanët.

Këngëtarja e famshme afgane Aryana Sayeed fluturoi me aeroplan nga Kabuli qysh në gusht.
Këngëtarët dhe muzikantët që u larguan nga Afganistani përmes vendkalimeve kufitare Torkham dhe Chaman tani po fshihen në periferi të Islamabadit dhe Peshawarit dhe po përpiqen të gjejnë një mënyrë për të kërkuar azil jashtë Pakistanit.

Hassan (jo emri i tij i vërtetë), një këngëtar tjetër që tani jeton me një mik në Rawalpindi, i tha BBC-së se ai beson se talebanët do ta ekzekutojnë nëse e gjejn, sepse ai këndoi një këngë për Ushtrinë Kombëtare Afgane para rënies së Kabulit.

Shkolla muzikore heshti nën sundimin taleban.
Ekipi i futbollit i të rinjve afganë arratiset në Pakistan
I frikësuar për jetën e tij pasi militantët morën pushtetin, ai la familjen e tij dhe udhëtoi për në Pakistan.

“Edhe kur talebanët nuk ishin në pushtet, ata më kërcënuan dhe unë isha një kundërshtar i vazhdueshëm i tyre,” tha ai.

Edhe para rënies së Kabulit, kur talebanët morën kontrollin e qytetit, ata do të ndalonin muzikën në stacionet radio lokale FM dhe do ta shndërronin transmetimin shtetëror në Zërin e Sheriatit, duke thirrur sistemin ligjor islamik, me programe të përbëra nga këndimi fetar.

Talibanët nuk e miratojnë muzikën për shkak të interpretimit të saj të rreptë të Islamit, një mendim që nuk ndahet nga shumica e muslimanëve.

“Ne transmetonim muzikë në radio dhe televizionin tonë, por nuk e transmetuam më pasi talebanët morën pushtetin,” tha Massood Sanjer për BBC. Zoti Sanjer është drejtor i grupit të kanaleve Moby, i cili përfshin kanalin Tolo News.

Sanjar thotë se stacioni muzikor 24-orësh i grupit është i mbyllur. “E vetmja muzikë që po transmetohet aktualisht në kanalin tonë argëtues është” Naat “, himni i talebanëve,” tha ai.

Akhtar (jo emri i tij i vërtetë), një tjetër këngëtar i cili u largua nga vendi me pesë familje të miqve dhe të afërmve të tij, i tha BBC se ata kishin nisur një “udhëtim të errët në rrezik të jetës së tyre”. U deshën gati pesë ditë për të arritur tek një mik në Peshawar.

Gjatë udhëtimit, ai kishte frikë për vajzën e tij shtatëvjeçare, e cila kishte sëmundje të zemrës.
“Gjatë gjithë rrugës nuk u shqetësova për jetën time, u shqetësova për jetën e saj,” tha ai.

Ai dhe një grup qe po shtohet gjithenje i këngëtarëve dhe muzikantëve, të vendosur në Pakistan, shpresojnë të gjejnë një vend të ri për të jetuar ku ata mund të zhvillojnë profesionine vet dhe të jetojnë pa frikë, tha bashkebiseduesi me emër të shpikur, thuhet në raport më të gjatë të BBC-së./E.D-21Media