14 të vdekur nga përplasja e autobusit në Tajlandë, shoferin e zuri gjumi

Katërmbëdhjetë persona kanë vdekur në Tajlandë pasi një autobus dykatësh doli nga rruga dhe u përplas me një pemë.

Fotografitë në internet tregojnë autobusin të mbështetur në anën e tij dhe pjesën e përparme të ndarë në gjysmë, me pjesë të pemës të ngulitura në të.

Tridhjetë e dy të tjerë u plagosën pas përplasjes në Prachuap Khiri Khan, një provincë bregdetare në jug të vendit.

Tajlanda ka një nga normat më të larta të aksidenteve rrugore në botë, duke çuar në mijëra vdekje çdo vit.

Shumë ia atribuojnë këtë standardeve të dobëta të sigurisë në rrugët e ngarkuara të vendit.

Vetëm në vitin 2022, 15,000 njerëz humbën jetën në rrugët e Tajlandës, sipas Qendrës së të Dhënave të Aksidenteve Rrugore të vendit. Në Mbretërinë e Bashkuar, e cila ka një popullsi pak më të ulët, ky numër është 1,700.

Në vitin 2021, incidentet e lidhura me trafikun përbënin pothuajse një të tretën e vdekjeve totale në vend, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Shkaku i aksidentit të së hënës mbrëma nuk është konfirmuar, por policia dyshon se shoferi mund të mos ketë fjetur mjaftueshëm, raportoi AFP.

Ai u plagos rëndë, por mbijetoi. Autoritetet po kontrollojnë gjithashtu nivelet e tij të alkoolit në gjak, tha agjencia e lajmeve.

Policia është ende duke verifikuar identitetin e personave që humbën jetën nga ky aksident./21Media

Back to top button